Chiny uruchomiły w sobotę kanał telewizyjny w języku arabskim, by zaprezentować Bliskiemu Wschodowi i Afrycie Północnej "prawdziwe" Chiny - podała sieć BBC.
Nowy kanał, który centralna chińska telewizja (CCTV) wypełni serwisami informacyjnymi, rozrywką i programami kulturalnymi, będzie nadawać przez całą dobę.
Jest to, jak pisze BBC, część planów chińskich władz, które pragnąc propagować własny punkt widzenia zabiegają o włączenie się swych mediów w światową sieć. Pekin, który utrzymuje, że wielu zagranicznych nadawców przedstawia Chiny w fałszywym świetle, ściśle kontroluje własne media.
Wiceprezydent CCTV Zhang Changming powiedział, że bycie wielojęzycznym, wielostronnym nadawcą jest koniecznością.
CCTV ma już cztery kanały międzynarodowe, które nadają po angielsku, francusku i hiszpańsku, a także po chińsku.
Nowy arabski kanał będzie dostępny dla niemal 300 mln ludzi w 22 państwach, gdzie mówi się po arabsku.
Przedstawiciel nowego kanału odmówił odpowiedzi na pytanie o to, ile kosztowało uruchomienie stacji, w której będzie zatrudnionych ok. 80 osób, w tym mówiący po arabsku chińscy prezenterzy.
"Naszą dewizą jest być prawdziwym, obiektywnym, dokładnym i przejrzystym. CCTV przedstawi światu prawdziwe Chiny" - powiedział przedstawiciel stacji. Nie wspomniał, jak zauważa BBC, o tym, że chińskie media są rutynowo cenzurowane przez władze i narażone na poważne restrykcje w kwestii tego, co mogą udostępniać odbiorcom.
Sytuacja bezpieczeństwa na Haiti systematycznie pogarsza się od kilku lat.
W tym roku przypada 1700. rocznica pierwszego soboru ekumenicznego w Nicei.
Scholz skrytykował propozycję zwiększenia wydatków na obronność do 3,5 proc. PKB.