Do Gniezna przyjechało dziś blisko 80 uczestników VIII Spotkania Rodzin Polonijnych. Przed południem zwiedzili Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, a później uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej u grobu św. Wojciecha
„Przybywacie tutaj, jako pielgrzymi i stajecie w tej szczególnej wspólnocie rodzin polonijnych, w miejscu skąd nasz ród. Gniezno jest przecież tym szczególnym miejscem, na piastowskiej ziemi, na ziemi Mieszka i Bolesława, w którym przed wiekami pierwszy historyczny władca Polski przyjął chrzest święty, wprowadzając nasz naród do wielkiej rodziny chrześcijańskich narodów Europy” – mówił bp Wojciech Polak witając pielgrzymów.
Przypomniał również za papieżem Janem Pawłem II, że powrót do korzeni, do źródła, do rodzimego gniazda jest kluczem do zrozumienia samych siebie.
„Wierność korzeniom jest zawsze twórcza, gotowa do pójścia w głąb, otwarta na nowe wyzwania, wrażliwa na „znaki czasu”. I choć z jednej strony niewątpliwie wierność korzeniom, wierność tym wartościom, z których wyrastamy wyraża się w trosce o rozwój rodzimej kultury, to jednak także, a może nawet nade wszystko, oznacza umiejętność budowania organicznej więzi między odwiecznymi wartościami, które tyle razy sprawdziły się w historii, a wyzwaniami świata współczesnego, między wiarą i kulturą, między Ewangelią a życiem” – cytował słowa Jana Pawła II bp Polak.
Dodał również, że umiejętność budowania i tworzenia takich właśnie więzi, zdolność do twórczego przeżywania historii i naszego życia, będzie możliwa tylko wtedy, gdy będzie oparta na naprawdę trwałych fundamentach.
Gnieźnieński biskup pomocniczy nawiązał także do życia patrona Polski św. Wojciecha. Jak mówił, choć po ludzku, za życia, tak niewiele osiągnął, to jednak zasiew Jego męczeńskiej krwi rodzi wciąż nowe duchowe owoce. „Naśladując samego Jezusa Chrystusa, stał się ziarnem pszenicy, które musiało obumrzeć, aby przynieść plon obfity” – podkreślił bp Polak.
Rodziny Polonijne wyjadą 1 sierpnia. Dziś jeszcze zwiedzą katedrę gnieźnieńską oraz spotkają się z prezydentem Gniezna Jackiem Kowalskim. W kolejnych dniach zobaczą Biskupin, Trzemeszno, Mogilno i Gąsawę. Będą również gościć w gnieźnieńskim Muzeum Początków Państwa Polskiego, gdzie m.in. wysłuchają wykładu ks. prof. Jerzego Stefańskiego.
Jednym z ostatnich punktów VIII Spotkania Rodzin Polonijnych będzie wyjazd na Lednicę, gdzie Polonusi spotkają się z o. Janem Górą i będą uczestniczyć w całonocnym czuwaniu modlitewnym, które zakończy przejście przez Bramę Rybę.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.