Artefakty ze złota z okresu rzymskiego i średniowiecza odkryto podczas wykopalisk na stanowisku w środkowej Bułgarii - donosi serwis internetowy Novinite.
Odkrycia dokonał zespół archeologów prowadzący prace wykopaliskowe w Wielkim Tyrnowie na stanowisku przy pozostałościach XIII-wiecznego kościoła Św. Iwana Rilskiego, odnalezionych dwa lata temu.
Naukowcy odnaleźli 5 artefaktów ze złota, w tym unikalny sygnet z czasów rzymskich o wadze 25 gramów, kunsztownie wykonany z 23-karatowego kruszcu.
Relief na pierścieniu przedstawia Jupitera - w mitologii rzymskiej boga piorunów i błyskawic, potem też opiekuna praw i porządku państwa - dzierżącego włócznię i puklerz.
Odnaleziono też pierścień z klejnotem - polerowanym ametystem - oraz złote kolczyki będące wraz z szatą przetykaną złotem wyposażeniem odkrytego grobu z XIV wieku, należącego do zamożnej kobiety.
Zdaniem ekspertów, kościół Św. Iwana Rilskiego stanowił część wielkiego kompleksu klasztornego, istniejącego w czasach carstwa tyrnowskiego, jak nazywało się bułgarskie państwo w latach 1185-1396 ze stolicą w Wielkim Tyrnowie.
Od dwóch lat archeolodzy prowadzą na stanowisku prace wykopaliskowe, podczas których odnalezionych zostało już ponad 100 drogocennych przedmiotów.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.