Potrzeba trzeźwych rodzin

- Potrzeba trzeźwych rodzin, bo tylko w nich mogą być kształtowane właściwe postawy. Dlatego wzywam matki i ojców do dawania świadectwa trzeźwości, a nawet abstynencji! – apeluje w liście na sierpień – miesiąc trzeźwości, abp Henryk Muszyński.

Metropolita gnieźnieński przypomina, że problemy alkoholowe są częstym źródłem przemocy wymierzonej w najsłabszych, czyli bezbronne dzieci i ich matki. Życie w rodzinie pozbawionej miłości, odartej z godności, naznaczonej stygmatem nieustannego lęku, staje się pasmem cierpień i upokorzeń.

Hierarcha wzywa również do zachowania absolutnej trzeźwości kobiety, które spodziewają się dziecka.

- Zwracam się do przyszłych matek. Każda, nawet najmniejsza ilość alkoholu, jest ogromnym zagrożeniem dla życia i zdrowia dzieci, które wzrastają pod waszymi sercami! Dlatego zachowanie całkowitej abstynencji w stanie błogosławionym i podczas karmienia jest jednym z najważniejszych egzaminów z dojrzałego macierzyństwa. Niech w tym sprawdzianie z miłości pomocą będą mężowie, ojcowie oraz całe rodziny – apeluje abp Muszyński.

Przypomina ponadto o szkodliwym wpływie alkoholu na organizm ludzki w jego dojrzałej fazie, o chorobach powiązanych z używaniem i nadużywaniem alkoholu oraz o tym, jak wiele śmiertelnych wypadków powodują pijani kierowcy na polskich drogach.

Podkreśla także, że troska o trzeźwość to także troska o życie społeczne i narodowe. Jest ona warunkiem nie tylko moralnego, ale również gospodarczego rozwoju społeczeństwa – co warto przypomnieć w dobie kryzysu gospodarczego.

- Troska o trzeźwość jest jednym z obowiązków ludzi odpowiedzialnych za kształt prawa stanowionego w naszej Ojczyźnie, ale również każdej i każdego z nas. Niech nie brakuje nam wytrwałości w walce ze złem. Konsekwentnie i zdecydowanie sprzeciwiajmy się sprzedaży alkoholu nieletnim. Dzielmy się osobistym świadectwem trzeźwości, przeciwstawiając się panującemu w naszym społeczeństwie dyktatowi picia we wszystkich niemal sytuacjach – apeluje abp Muszyński.

Przypomina również, że trzeźwość jest fundamentem życia duchowego. Człowiek stworzony na obraz i podobieństwo Boga, jest powołany do świętości. Warunkiem podjęcia tej drogi jest otwartość na dary Ducha Świętego pozwalające dobrze korzystać z wolności.

- Tymczasem – pisze dalej abp Muszyński – nieroztropne i beztroskie używanie alkoholu uniemożliwia pełne wzrastanie duchowe człowieka, uniemożliwia życie w miłości i prawdzie oraz jest przyczyną wielu grzechów i przeszkodą w pełnym zjednoczeniu z Bogiem i ludźmi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
25°C Czwartek
noc
19°C Czwartek
rano
26°C Czwartek
dzień
27°C Czwartek
wieczór
wiecej »