W programie zajęć była m.in. umiejętność wypisywania kolegium dla kierowców, którzy łamią przepisy w czasie pielgrzymki i nie stosują się zaleceń służb porządkowych
W Radomiu zakończyły się dzisiaj zajęcia, które prowadzili pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego i Policji. Uczestniczyło w nich ok. 150 osób z Radomia, Skarżyska-Kamiennej, Starachowic i Opoczna.
Zajęcia prowadził Jan Borowski z wydziału ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Szkolenie obejmowało m.in. znajomość z przepisów ruchu drogowego i udzielania pierwszej pomocy. - Najważniejsze, aby polecenia służb porządkowych były zrozumiałe dla użytkowników dróg. Ważne jest, aby porządkowi i kierowcy szanowali się wzajemnie - podkreślił Jan Borowski.
Dyrektor radomskiej pielgrzymki ks. Marek Tatar powiedział, że dzięki szkoleniom zwiększyła się świadomość odpowiedzialności ze strony porządkowych. - Co ciekawe, materiały przygotowane przez policję były również dobrym programem wychowawczym. Porządkowi uczyli się m.in jak reagować na kierowców, którzy nie chcą słuchać ich poleceń - powiedział ks. Tatar.
W zajęciach uczestniczył Piotr Ziółkowski z Kazanowa. - Teraz będziemy bardziej odpowiedzialni za bezpieczeństwo pielgrzymów - powiedział porządkowy kolumny skarżyskiej. Z kolei Grzegorz Słowik z Dziebałtowa zauważył, że wielu kierowców nie chce stosować się do zaleceń służb porządkowych w czasie pątniczego marszu. - Teraz mamy narzędzie w ręku w postaci wypisywania wniosków do kolegium dla kierowców, którzy łamią podstawowe przepisy ruchu drogowego. Nie będziemy sami, ponieważ będą nam towarzyszyć w pielgrzymce policjanci, którzy w trudnych sytuacjach będą nas wspierać - powiedział student prawa.
W szkoleniach uczestniczyły osoby pełnoletnie i posiadające prawo jazdy. Obowiązek ich przeprowadzenia nakłada tegoroczne rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Początkowo miały być odpłatne, lecz po licznych protestach zniesiono ten zapis. Ostatecznie przeprowadzono je po kosztach własnych.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.