- Wasza pielgrzymka jest zaprzeczeniem laicyzacji - powiedział abp Józef Życiński do pielgrzymów, którzy wyruszyli w poniedziałek pieszo z Lublina na Jasną Górę. Mają do pokonania 320 km; będą szli 12 dni.
"Wasz trud, wasz wysiłek, wasze odciski są po to, by przypomnieć, że nasz świat to świat niewidzialnej łaski, sensu, piękna, prawdy, duchowych wartości, które nadają sens wszystkim ludzkim wędrówkom" - powiedział abp Życiński podczas mszy świętej rozpoczynającej 31. Pieszą Pielgrzymkę na Jasną Górę.
Zdaniem metropolity lubelskiego trud i postawa pielgrzymów zaprzecza opiniom o postępującej laicyzacji przejawiającej się w tym, że ludzie żyją tak, jakby Boga nie było.
"Wasza pielgrzymka jest zaprzeczeniem tej postawy. Te długie dni marszruty, zmęczenia, wysiłku, są świadectwem, że nie wszyscy ulegają laicyzacji, że są w naszym środowisku żywe i piękne ewangelie pisane wysiłkiem i poświęceniem, stanowiące świadectwo wierności Bogu" - powiedział abp Życiński.
W pielgrzymce z Lublina wyruszyło około trzech tysięcy osób. Do pielgrzymki można dołączyć na każdym jej etapie.
Od kilku lat przy lubelskiej pielgrzymce działa Fundusz Solidarnościowy "Idę z Tobą" umożliwiający pokrycie kosztów pielgrzymki osobom, których na to nie stać. Pieniądze na fundusz wpłacają ci, których sytuacja materialna na to pozwala, ale z innych powodów nie mogą wyruszyć z pielgrzymką. W tym roku fundusz wsparło ponad 500 osób.
"To świadczy, że ludzie nam ufają. Konkretni pielgrzymi korzystający z tej pomocy poniosą intencje ofiarodawcy przed tron Matki Bożej" - powiedział przewodnik pielgrzymki ks. Mirosław Ładniak.
Tegoroczną wędrówkę lubelskich pątników można będzie oglądać w internecie. Na żywo - na stronie www.pielgrzymka.lublin.pl - transmitowane będą m.in. nabożeństwa, msze święte, wygłaszane w drodze konferencje, apele pielgrzymkowe.
Hasłem lubelskiej pielgrzymki są w tym roku słowa z 2. Listu do Koryntian: "Wystarczy Ci mojej łaski". Lubelscy pielgrzymi idą w 18 grupach. W jednej z nich wędruje na koniach dziesięcioosobowa grupa z Pułku Ułanów Lubelskich. W środę w Annopolu (Lubelskie) do lubelskiej kolumny dołączy około 300-osobowa grupa pielgrzymów, którzy idą już od soboty z Chełma i Krasnegostawu. Pątnicy dotrą na Jasną Górę 14 sierpnia.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.