Muzeum Akropolu w Atenach postanowiło nie cenzurować jednak krótkiego animowanego filmu znanego reżysera Costy-Gravasa. Pierwotnie, zapewne pod presją greckiej Cerkwi prawosławnej, zamierzano wyciąć fragment o złupieniu Partenonu przez chrześcijan. O zmianie decyzji poinformowano we wtorek.
Zapowiedź ocenzurowania filmu wywołała oburzenie opinii publicznej. Zdecydowanie protestował też sam Costa-Gravas. "Uważam, że to smutne i niedopuszczalne, by Grecja, członek Unii Europejskiej, ulegała presji ze strony Kościoła" - oświadczył naturalizowany we Francji grecki reżyser.
Kontrowersyjny fragment jest poświęcony przekształceniu górującej nad Atenami świątyni ich patronki, Ateny Partenos, w chrześcijańską bazylikę. Usunięto wówczas z Partenonu rzeźby, być może również słynny olbrzymi posąg ze złota i kości słoniowej Ateny Partenos dłuta Fidiasza. 12-sekundowa sekwencja pokazywała, jak odziane w szaty postaci wywlekają starożytne rzeźby ze świątyni.
Epizod dotyczący przekształcenia Partenonu w chrześcijańską świątynię jest mniej znany niż inne wydarzenia z historii budowli liczącej ponad 2500 lat.
O tym, że Cerkwi nie podobał się wspomniany fragment filmu, informowały greckie media. Władze Cerkwi nie zajęły jednak oficjalnego stanowiska w tej sprawie.
Usługa "Podpisz dokument" przeprowadza użytkownika przez cały proces krok po kroku.
25 lutego od 2011 roku obchodzony jest jako Dzień Sowieckiej Okupacji Gruzji.
Większość członków nielegalnych stowarzyszeń stanowią jednak osoby urodzone po wojnie.