Radom: Strajk pielęgniarek

Pielęgniarki i położne z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego rozpoczęły w środę rano strajk generalny - poinformowała PAP przewodnicząca szpitalnego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Anna Trzaszczka.

Pielęgniarki są w sporze zbiorowym z dyrekcją szpitala od stycznia. Domagają się podwyżek średnio o 600 zł brutto, a także m.in. wprowadzenia taryfikatora, siatki płac i norm zatrudnienia.

Strajkujący pracownicy gromadzą się w szpitalnej świetlicy. "Tworzone są tzw. zespoły interwencyjne do opieki nad pacjentami w nagłych przypadkach" - powiedziała Trzaszczka.

Na większości oddziałów pacjentami zajmują się pielęgniarki oddziałowe oraz lekarze. Na newralgicznych oddziałach obsada pielęgniarska została ograniczona. Mniej pielęgniarek niż zwykle jest na odcinkach intensywnego nadzoru oddziałów: neonatologicznego i kardiologicznego, na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii oraz w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Według Trzaszczki wszystkie pielęgniarki są w pracy na oddziale dializ. Wcześniej planowały zapewnić obsadę tylko na odcinku hemodializ. "Rano okazało się, że zgłosili się pacjenci do dializowania. Nie można było zostawić ich bez opieki" - podkreśliła.

Na razie nie wiadomo, ile pielęgniarek zdecydowało się przystąpić do strajku. "Nie narzucaliśmy żadnej dyscypliny. Ten, kto widzi konieczność strajku, bierze w nim udział" - podkreśliła Trzaszczka.

Dodała, że pielęgniarki gotowe są do rozmów. "Strajk jest rozwiązaniem ostatecznym. Zabrakło nam już sposobów domagania się o poprawę naszej sytuacji" - dodała.

Według szacunków dyrektora lecznicy Andrzeja Pawluczyka w szpitalu przebywa ponad 300 pacjentów; w sumie w placówce jest 600 łóżek.

Od czwartku wstrzymane zostały już planowe przyjęcia na wszystkie szpitalne oddziały. Pacjenci są sukcesywnie wypisywani do domu.

O sytuacji w lecznicy został powiadomiony wojewoda mazowiecki. Nawiązano także kontakt z innymi szpitalami, które być może będą musiały przejąć opiekę nad pacjentami.

Radomski szpital jest jedną z największych lecznic w regionie radomskim. Leczą się w nim pacjenci nie tylko z Radomia, ale i z sąsiednich powiatów.

W przeprowadzonym niedawno referendum, w którym wzięła udział ponad połowa pracowników, ponad 94 proc. opowiedziało się za strajkiem generalnym pielęgniarek.

Według dyrekcji podwyżki nie wchodzą w grę, gdyż szpital nie ma na nie pieniędzy. Lecznica ponosi straty rzędu miliona złotych miesięcznie, a na podwyżki potrzebowałaby dodatkowo 500 tys. zł. Długi szpitala wynoszą 25 mln zł, z czego 5 mln zł stanowią tzw. zobowiązania wymagalne.

W szpitalu pracuje blisko 1500 osób, z czego ponad 600 to pielęgniarki i położne.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Wtorek
  noc
  6°C Wtorek
  rano
  7°C Wtorek
  dzień
  8°C Wtorek
  wieczór
  wiecej »