Reklama

Bezpłatny internet dla bibliotek

Bezpłatny internet zostanie podłączony na trzy lata we wszystkich publicznych bibliotekach, w pierwszej kolejności w najmniejszych i najbiedniejszych. Porozumienie w tej sprawie podpisano w czwartek w Warszawie.

Reklama

Porozumienie o utworzeniu Programu Informatyzacji Polskich Bibliotek podpisali minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Witold Drożdż, prezes Telekomunikacji Polskiej Maciej Witucki oraz prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Jacek Wojnarowski.

Według informacji resortu kultury prawie 40 proc. spośród 8,5 tys. polskich bibliotek nie ma dziś dostępu do internetu. Problem ten dotyczy głównie placówek położonych z dala od miast, na wsiach i w małych miasteczkach.

Porozumienie będzie obowiązywać trzy lata; w tym czasie Telekomunikacja Polska zainstaluje w gminnych bibliotekach publicznych i ich filiach w Polsce bezpłatne połączenie z internetem w technologii kablowej lub w systemie bezprzewodowym o najwyższej możliwej szybkości. Biblioteki będą zwolnione z opłat abonamentowych przez trzyletni okres obowiązywania porozumienia. Po ich upływie bibliotekom zaoferowane zostaną umowy o abonament na promocyjnych warunkach.

Szef resortu kultury Bogdan Zdrojewski zwrócił uwagę, że podpisanie porozumienia wieńczy rok pracy nad opracowaniem programu.

"Musieliśmy zdiagnozować sytuację tych najmniejszych, ale niezwykle ważnych placówek kultury - bibliotek, określić zakres ich potrzeb, dotrzeć do bibliotek w najmniejszych miejscowościach, które nie posiadają środków inwestycyjnych by zainstalować internet, poszukać partnerów, którzy pomogą w internetyzacji" - mówił Zdrojewski.

Jak dodał, "wszystkie placówki w ciągu ok. dwóch lat powinny uzyskać dostęp do internetu". "To przedsięwzięcie wyjątkowe, które przyniesie rzeczywiste zmiany w działalności i postrzeganiu bibliotek" - podkreślił minister kultury.

Obecny podczas uroczystości sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Boni ocenił, że podpisanie porozumienia jest "inicjatywą, która uczy nowego podejścia do tego, czym jest obecność nowej technologii w kulturze". "Dostępność do internetu oraz treści kulturalnych, edukacyjnych przez internet będzie poprawiała jakość relacji między ludźmi oraz więzi społecznych" - powiedział Boni.

Prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Jacek Wojnarowski zapewnił, że instalowanie internetu w bibliotekach ruszy jesienią.

Internetyzacja bibliotek publicznych w całej Polsce jest jednym z elementów wieloletniego programu ministra kultury "Biblioteka +", który przygotowuje i wdraża Instytut Książki. "Biblioteka +" zakłada także stworzenie jednolitego, ogólnopolskiego, centralnego systemu komputerowego "MAK+" umożliwiającego zarządzanie zbiorami bibliotecznymi, wymianę informacji o księgozbiorach oraz zdalny dostęp poprzez internet dla czytelników. Jak mówił w czwartek szef Instytutu Książki Grzegorz Gauden, system ten będzie gotowy do końca roku 2009. "Chcemy go uruchomić od 1 stycznia przyszłego roku" - zaznaczył.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
2°C Sobota
wieczór
0°C Niedziela
noc
1°C Niedziela
rano
3°C Niedziela
dzień
wiecej »

Reklama