Nowa adhortacja o rodzinie - gorące tematy

Kościół nie zmienia swego stanowiska w sprawie udzielania Komunii osobom rozwiedzionym w ponownych związkach. W podejściu do nich kluczowe mają być: towarzyszenie, rozeznawanie i integracja ich ze wspólnotą Kościoła. Takie są główne założenia ogłoszonej dziś posynodalnej adhortacji o rodzinie „Amoris laetitia” (AL).

Papież Franciszek stwierdził w niej, że „osoby ochrzczone, które się rozwiodły i zawarły ponowny związek cywilny, powinny być bardziej włączane we wspólnoty chrześcijańskie na różne możliwe sposoby, unikając wszelkich okazji do zgorszenia". – Oni są ochrzczeni. Oni są braćmi i siostrami – podkreślił.

- Biorąc pod uwagę niezliczoną różnorodność poszczególnych sytuacji, takich jak te wymienione powyżej, można zrozumieć, że nie należy oczekiwać od Synodu ani też od tej adhortacji nowych norm ogólnych typu kanonicznego, które można by stosować do wszystkich przypadków. Możliwa jest tylko nowa zachęta do odpowiedzialnego rozeznania osobistego i duszpasterskiego indywidualnych przypadków, które powinno uznać, że ponieważ „stopień odpowiedzialności nie jest równy w każdym przypadku”, to konsekwencje lub skutki danej normy niekoniecznie muszą być takie same - pisze Franciszek i w przypisie dodaje: "Nawet, gdy chodzi o dyscyplinę sakramentalną, ponieważ po rozeznaniu można uznać, że w danej sytuacji nie ma poważnej winy. Stosuje się tutaj to, co powiedziałem w innym dokumencie: por. Adhort. apost. Evangelii gaudium (24 listopada 2013), 44. 47: AAS 105 (2013), 1038-1040."

Za kluczowe w trudnych sytuacjach papież uznał rozeznawanie. Nie może ono polegać na szukaniu współczującego księdza, który powie takiej osobie to, co ona chce usłyszeć. Rozeznawanie oznacza stały wysiłek otwierania się na Słowo Boże, rzucające światło na konkretną rzeczywistość codziennego życia. Dla duszpasterzy oznacza to uznanie, że nie ma łatwych recept, ani szybkiego czy łatwego uznawania, że dana sytuacja jest wyjątkowa.

- To rozeznanie nigdy nie może nie brać pod uwagę wymagań ewangelicznej prawdy i miłości proponowanej przez Kościół. Aby tak się stało, trzeba zapewnić niezbędne warunki pokory, dyskrecji, miłości do Kościoła i jego nauczania, w szczerym poszukiwaniu woli Bożej i chęci osiągnięcia na nią odpowiedzi doskonalszej – pisze papież.

Dodaje, że jest to kluczowe dla uniknięcia poważnego niebezpieczeństwa nieporozumień, takich jak uznawanie, że każdy ksiądz może z łatwością uznać czyjąś sytuację za wyjątkową albo że można korzystać z przywileju przystępowania do sakramentów w zamian za jakieś świadczenia.

Zarazem papież przyznaje, że "ze względu na uwarunkowania i czynniki łagodzące możliwe jest, że pośród pewnej obiektywnej sytuacji grzechu osoba, która nie jest subiektywnie winna albo nie jest w pełni winna, może żyć w łasce Bożej, może kochać, a także może wzrastać w życiu łaski i miłości, otrzymując w tym celu pomoc Kościoła." W przypisie do tego akapitu Franciszek dodaje: "W pewnych przypadkach mogłaby to być również pomoc sakramentów. Dlatego „kapłanom przypominam, że konfesjonał nie powinien być salą tortur, ale miejscem miłosierdzia Pana”, (Adhort. apost. Evangelii gaudium [24 listopada 2013], 44: AAS 105 [2013], 1038).  Zaznaczam również, że Eucharystia „nie jest nagrodą dla doskonałych, lecz szlachetnym lekarstwem i pokarmem dla słabych”, (tamże, 47: 1039)."

Franciszek przypomina, że nikogo nie wolno potępić na zawsze. - To nie jest logika Ewangelii! - podkreśla, dodając, że nie ma na myśli jedynie rozwiedzionych w ponownych związkach, ale wszystkich, niezależnie od ich sytuacji. – Oczywiście, jeśli ktoś afiszuje się z obiektywnym grzechem tak, jakby był częścią ideału chrześcijańskiego, czy chciałby narzucić coś innego od tego, czego naucza Kościół, to nie może domagać się, by uczyć katechizmu czy przepowiadać, i w tym sensie istnieje coś, co go oddziela od wspólnoty - pisze papież.

Papież odnosi się także do tych małżonków, którzy porzucili wspólnotę chrześcijańską. Zdaniem Franciszka, często niewykorzystywane są okazje, by przypomnieć im piękno ideału chrześcijańskiego małżeństwa. Te okazje to Pierwsze Komunie ich dzieci, pogrzeby czy śluby ich krewnych i znajomych.

Regulacja poczęć

Adhortacja podtrzymuje dotychczasowe nauczania Kościoła w kwestii regulacji poczęć. Powołuje się w tej kwestii m.in. na encyklikę "Humanae vitae" i adhortację "Familiaris consortio", które powinny być na nowo przywołane, by przeciwdziałać współczesnej mentalności, która - jak zauważa papież - często wroga jest życiu. AL mówi w tym kontekście o traktowania każdego dziecka jako cudownego daru Boga oraz o konieczności właściwego formowania sumień małżonków. Zachęca do promocji naturalnych metod regulacji poczęć.

Związki homoseksualne

Adhortacja przypomina, że w trakcie dyskusji na temat godności i misji rodziny, Ojcowie synodalni zauważyli, że „odnośnie do projektów zrównywania związków osób homoseksualnych z małżeństwem, nie istnieje żadna podstawa do porównywania czy zakładania analogii, nawet dalekiej, między związkami homoseksualnymi a planem Bożym dotyczącym małżeństwa i rodziny”. - To niedopuszczalne, „aby Kościoły lokalne doznawały nacisków w tej materii oraz aby organizmy międzynarodowe uzależniały pomoc finansową dla krajów ubogich od wprowadzenia praw ustanawiających «małżeństwo» między osobami tej samej płci” - pisze Franciszek, przypominając jednocześnie o potrzebie miłości, pełnego szacunku i pomocy osobom homoseksualnym.

Osoby samotne

Adhortacja skupia się na małżeństwie i rodzinie, ale nie pomija także osób samotnych: rodziców samotnie wychowujących dzieci, wdów i wdowców oraz żyjących w celibacie mężczyzn i kobiet, z których każdy – jak podkreśla papież – ma swą historię rodzinną, jest synem czy córką, łączą go rodzinne więzy miłości i ma przyjaciół w trudnej i bolesnej sytuacji.

Tutaj znajdziesz oficjalny polski tekst adhortacji.

Przeczytaj komentarze:

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • Anonim (konto usunięte)
  08.04.2016 13:33
  "Niech wasza mowa będzie: Tak, tak; nie, nie. A co nadto jest, od Złego pochodzi" (Mt 5,37)
  "Obyś był zimny albo gorący! A tak, skoro jesteś letni i ani gorący, ani zimny, chcę cię wyrzucić z mych ust" (Ap3,15n)

  Króluj nam Chryste!
 • rst
  08.04.2016 18:24
  Piszecie:
  „Kościół nie zmienia swego stanowiska w sprawie udzielania Komunii osobom rozwiedzionym w ponownych związkach...”

  Cóż, można zaklinać rzeczywistość, że nic się nie zmieniło, ale nawet po pobieżnym przeczytaniu przydługiego tekstu adhortacji można zauważyć, że kluczem do zmian w sprawie Komunii może okazać się jedno słowo: „rozeznawanie”.
  Może zatem okazać że:
  "...pośród pewnej obiektywnej sytuacji grzechu osoba, która nie jest subiektywnie winna albo nie jest w pełni winna, może żyć w łasce Bożej..." (pkt.305 adhortacji)

  albo tu:
  "nie można już powiedzieć, że wszyscy, którzy są w sytuacji tak zwanej "nieregularnej", żyją w stanie grzechu śmiertelnego, pozbawieni łaski uświęcającej....".(pkt.301)

  Na pewno będzie szokiem dla wiernych katolików dowiedzieć się, że cudzołóstwo (ukryte pod nazwą „sytuacja nieregularna”) może być rozeznane jako „życie w łasce uświęcającej”, ale przecież wyraźnie tak papież napisał!.
  Wyglada więc na to, że ocena czy cudzołożnik w drugim związku jest w stanie grzechu śmiertelnego, czy w stanie łaski będzie teraz uzależniona od "rozeznania" zainteresowanego grzesznika wspólnie z duszpasterzem. Może się zatem okazać, że do takich samych sytuacji obiektywnego grzechu cudzołóstwa będą dwa odmienne „rozeznania” - w zależności od poglądów duszpasterza (liberał, czy ortodoksyjny ksiądz).
  Jednak Franciszek zdyscyplinował od razu kapłanów, aby to rozeznawanie było odpowiednio ukierunkowane na tzw. miłosierdzie, i w punkcie 310-312 zastrzegł, aby kapłani nie zachowywali się jak „kontrolerzy łaski”, bo Kościół nie jest „urzędem celnym” stosujący „zimną moralność przy biurku”.
 • colo
  09.04.2016 11:46
  żeby zrozumieć czym ten dokument jest wystarczy zacytować biskupów niemieckich. To ze strony gazety "Niedziela":
  W "Amoris laetitia" papież kładzie nacisk - obok przypomnienia norm kościelnych - na znaczenie indywidualnych decyzji sumienia, to zaś ma także "daleko idące skutki dla duszpasterskiej opieki nad osobami rozwiedzionymi, żyjącymi w nowych związkach, którym dotychczas nauczenie Kościoła nie pozwalało na przyjmowanie komunii św." - podkreślili biskupi niemieccy. Według nich stwierdzenie, że drugi związek cywilny zaprzecza pierwszemu małżeństwu - sakramentalnemu, a tym samym jest sprzeczne z obiektywną normą, nie wystarcza już jako uzasadnienie wyłączenia tych ludzi z przyjmowania Komunii św. "Bardziej konieczne jest rozważenie każdego pojedynczego przypadku, szczególnej sytuacji życiowej osoby znajdującej się w takiej sytuacji. Dopiero w świetle poszczególnej historii życia i rzeczywistych uwarunkowań można będzie razem z osobami rozwiedzionymi wyjaśnić, czy i jak w tej sytuacji są winne, co stoi na przeszkodzie w przyjmowaniu Eucharystii" - napisali hierarchowie.
 • gość
  11.04.2016 08:57
  Pod tym tekstem było więcej komentarzy. Gdzie są? Czy portal usuwa te niewygodne?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  31 1 2 3 4 5 6
  9°C Sobota
  rano
  13°C Sobota
  dzień
  15°C Sobota
  wieczór
  12°C Niedziela
  noc
  wiecej »