Zakończona 5 sierpnia oficjalna wizyta patriarchy moskiewskiego i Wszechrusi Cyryla na Ukrainie może przynieść duże zmiany w kierownictwie prorosyjskiego Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego (UKP).
Taki pogląd wyraził profesor filozofii i historii sztuki Narodowej Akademii Nauk Ukrainy Dmytro Stepowyk, który uważnie śledził dziesięciodniową podróż głowy Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP) po tym kraju. W rozmowie z ukraińską agencją prasową UNIAN oświadczył on, że „oczywiście nie należy zbyt poważnie przyjmować zapowiedzi Cyryla o możliwości przyjęcia przezeń obywatelstwa Ukrainy, nie można natomiast wykluczać jego ponownego przyjazdu do naszego kraju, i to już w najbliższym czasie”. Celem tej nowej wizyty byłyby właśnie przetasowania na najwyższych szczeblach w UKP, a przede wszystkim doprowadzenie do ustąpienia dotychczasowego jego zwierzchnika, metropolity kijowskiego i całej Ukrainy Włodzimierza (Sabodana).
W Kijowie odbędzie się wówczas nowe posiedzenie Świętego Synodu RKP (po raz pierwszy obradował on poza Rosją właśnie w czasie pobytu w stolicy Ukrainy patriarchy) i to na nim zapadną decyzje o zmianach kadrowych – powiedział profesor.
Według niego, jedną z głównych przyczyn ewentualnych przesunięć mogłyby być odwiedziny przez zwierzchnika RKP Ukrainy Zachodniej, którym towarzyszyły masowe protesty przeciwników tej wizyty. „Okazały się znacznie silniejsze, niż sądzono i odpowiedzialność za nieprzygotowanie do tego spada na kierownictwo UKP” – uważa Stepowyk.
Drugą, jeszcze poważniejszą – jego zdaniem – przyczyną przyszłych zmian może być zbyt niezależne, według Cyryla, stanowisko najwyższych władz UKP, a zwłaszcza metropolity Włodzimierza, wobec Moskwy. Dlatego kierownictwo Patriarchatu Moskiewskiego może podjąć próbę zastąpienia go przez innego, bardziej lojalnego wobec siebie hierarchę – sądzi rozmówca agencji.
Zresztą sam metropolita jest już sędziwym, 74-letnim mężczyzną, w dodatku schorowanym i prawdopodobnie i tak niebawem ustąpi z urzędu.
Patriarcha Cyryl przebywał na Ukrainie od 27 lipca do 5 sierpnia, odwiedzając w tym czasie m.in. Kijów, Donieck i Gorłowkę w obwodzie donieckim, Symferopol na Krymie, Równe na Wołyniu i obwód tarnopolski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.