24 kwietnia ulicami stolicy przejdzie XI Marsz Świętości Życia. - Inicjatywa nie jest manifestacją polityczną, ale radosną afirmacją życia - przekonują organizatorzy.
Już w tę niedzielę kilka tysięcy osób wyjdzie na ulice Warszawy, by swoją obecnością powiedzieć wielkie "tak" świętości życia. O szczegółach XI Marszu Świętości Życia mówili podczas konferencji prasowej organizatorzy - przedstawiciele obu stołecznych diecezji.
- Marsz Świętości Życia jest elementem obchodzonego 25 marca Dnia Świętości Życia, którego zadaniem jest budzenie w sumieniach, rodzinach i Kościele wrażliwości na wartość świętości życia w każdym momencie i każdej kondycji. Jest to także odpowiedź na apel Jana Pawła II o ochronę życia, zawarty w encyklice "Evangelium Vitae" - wyjaśnił ks. Dominik Koperski z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Diecezji Warszawsko-Praskiej. - Marsz jest publiczną demonstracją w obronie życia i prawa do życia, jest wyrazem radości z istnienia, z życia każdego z nas - dodał.
Marsz rozpocznie się Mszami św. o godz. 11 w obu stołecznych katedrach - archikatedrze św. Jana Chrzciciela oraz św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika na Pradze. Wierni z obu diecezji spotkają się o godz. 12 na pl. Zamkowym, gdzie podczas happeningu pro life swoim świadectwem podzieli się raper Tomasz "Hiob" Karenko, który tego samego dnia da koncert w "Dobrym Miejscu" na Bielanach, podczas "Debiutów dla Życia".
Marsz przejdzie Krakowskim Przedmieściem w kierunku bazyliki Świętego Krzyża. Wezmą w nim udział rodziny, członkowie stowarzyszeń broniących życia oraz wszyscy ci, którzy chcą powiedzieć "tak" świętości życia. Wartość życia będą także promować osoby niepełnosprawne, niosąc własnoręcznie przepisaną papieską encyklikę. Podczas marszu zbierane będą artykuły pierwszej potrzeby dla Domu Samotnej Matki w Chyliczkach.
Magdalena Kowalewska, rzecznik XI Marszu Świętości Życia, zaznaczyła, że marsz będzie "wielką manifestacją radości i wdzięczności za dar życia". I dodała, że w intencji obrony życia modlili się uczestnicy Nieustającego Jerycha Diecezji Warszawsko-Praskiej oraz organizowana była Nowenna do Krwi Chrystusa.
Podczas marszu niesione będą transparenty z hasłami: "Mamo, tato, dziękuję za życie", "Solidarni z życiem", "Życie poczęte zawsze święte".
Przewodnim hasłem marszu są słowa: "Człowiek miłosierny zawsze życiu wierny". Obecny na spotkaniu z dziennikarzami ks. Robert Wielądek, duszpasterz rodzin diecezji warszawsko-praskiej, misjonarz miłosierdzia, wyjaśnił jego związek z obchodzonym w tym roku w Kościele Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia i papieskim nauczaniem.
- Św. Jan Paweł II często powtarzał, że troska o ludzkie życie jest jednym z uczynków miłosierdzia. Z kolei papież Franciszek, zarówno w przesłaniu na Wielki Post, jak i w bulli zapowiadającej Rok Miłosierdzia, poprosił, byśmy na nowo przyjrzeli się uczynkom miłosierdzia. Ta refleksja ma nas poprowadzić również do tego, byśmy odkryli na nowo piękno ludzkiego życia i obwieszczali je światu - powiedział ks. Wielądek.
Z kolei Krzysztof Wąsowski, generał Zakonu Rycerzy Jana Pawła II, jeden z organizatorów marszu, podkreślił, że marsz jest legalny i zabezpieczony.
Nawiązując do niedawnej prowokacji w kościele św. Anny, gdy czytany był list Prezydium KEP w sprawie ochrony życia człowieka, organizatorzy marszu wyjaśnili, że "inicjatywa nie jest manifestacją polityczną, ale radosną afirmacją życia". - To jest rodzinny marsz, który niesie radość, bez agresji, bez negatywnych emocji. Idziemy z uśmiechem i radością i do takiego marszu zapraszamy - powiedziała Beata Chojnacka z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Warszawskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.