Kard. Dziwisz o Kongresie Pokoju

Ufam, że spotkanie ludzi różnych religii i kultur stanie się nowym impulsem i zachętą do nowego myślenia o pokoju i działania na rzecz pokoju – powiedział kard. Stanisław Dziwisz 13 sierpnia podczas spotkania z dziennikarzami na temat rozpoczynającego się 6 września w Krakowie Kongresu dla Pokoju „Ludzie i Religie”.

Na to międzynarodowe spotkanie przybędzie do stolicy Małopolski ok. 500 hierarchów różnych wyznań i religii. Nie zabraknie również osób młodych z religijnych wspólnot z całego świata.
Kard. Stanisław Dziwisz mówił podczas spotkania z dziennikarzami, że kongres ma być kontynuacją myśli Jana Pawła II, by ludzie różnych religii i przekonań spotykali się razem w trosce o pokój. „Pokój jest darem Boga, który człowiek może przyjąć w swoim sercu i podzielić się nim z bliźnim” - podkreślał metropolita krakowski. Jego zdaniem międzynarodowe spotkanie w Krakowie może stać się nowym impulsem dla mieszkańców miasta, dla całej Polski, a zwłaszcza dla młodzieży, i zachętą do nowego myślenia o pokoju i działaniach na rzecz pokoju.

Obecny na spotkaniu Mario Marazziti, rzecznik prasowy Wspólnoty Sant' Egidio, która jest współorganizatorem kongresu, podkreślał, że spotkanie odbędzie się w Krakowie, gdyż to miasto jest sercem Europy, „tej Europy, która nie chce wojny”. „Zjednoczona Europa ciągle jednak ma w swoim sercu ranę, która się nazywa Auschwitz i my nie chcemy stracić tej pamięci. Ona jest bardzo ważna dla naszej świadomości” - mówił. Dodał, że podjęta w Krakowie „pielgrzymka na rzecz pokoju” to zobowiązanie, by z tego miejsca kierować do świata apel o pokój. „Zadajemy sobie wciąż pytanie, jak tworzyć świat globalny z bardziej ludzkim obliczem, jak odpowiedzieć na pustkę globalizacji, która odkryła przed nami, czym naprawdę jest konsumizm. Zadajemy sobie pytanie, jak odpowiedzieć na kryzys ekonomiczny, by drugiego człowieka nie uczynić swoim nieprzyjacielem. Tutaj będziemy szukać dróg dialogu, jak żyć z ludźmi, którzy są inni niż my' – stwierdził.

Międzynarodowy Kongres dla Pokoju „Ludzie i Religie” odbędzie się w Krakowie w dniach 6-8 września. Związany jest z trzema ważnymi rocznicami – 70. rocznicą wybuchu II wojny światowej, 30-leciem I Pielgrzymki Jana Pawła II do Polski oraz 20-leciem upadku reżimów komunistycznych w Europie. Liderzy największych religii świata wezmą udział w pielgrzymce do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Uczestnicy spotkania wezmą udział w kilkudziesięciu panelach dyskusyjnych o współczesnych problemach pokoju. We wtorek 8 września, na zakończenie Kongresu, będą się odbywały modlitwy o pokój w różnych wspólnotach religijnych. Wieczorem tego samego dnia na Rynku Głównym w Krakowie zostanie ogłoszony Apel Pokoju 2009. Organizatorem kongresu, wspólnie z krakowską kurią, jest Wspólnota Sant'Egidio, która od 23 lat kontynuuje tradycję "ducha Asyżu", czyli historycznego spotkania Ojca Świętego Jana Pawła II z przedstawicielami innych religii w 1986 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
8°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
wiecej »