Reklama

Decyzje papieskie dla diecezji opolskiej

Ks. dr hab. Andrzej Czaja będzie kierować diecezją opolską, przejmując ją od abp. Alfonsa Nossola. 14 sierpnia br. dotychczasowy ordynariusz opolski przechodzi na emeryturę, podobnie jak biskup pomocniczy Jan Bagiński.

Reklama

Nowym biskupem opolskim papież Benedykt XVI mianował ks. dr. hab. Andrzeja Czaję. Jest on kapłanem diecezji opolskiej, doktorem habilitowanym teologii dogmatycznej, profesorem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Uniwersytetu Opolskiego. Pod kierunkiem swojego dotychczasowego ordynariusza przygotowywał pracę magisterską, abp Nossol  był też jednym z recenzentów jego pracy habilitacyjnej.

Odchodzący na emeryturę abp. Alfons Nossol był ostatnim biskupem mianowanym przez Pawła VI, który sprawował urząd. W chwili mianowania 25 czerwca 1977 r. był najmłodszym biskupem diecezjalnym w Polsce (dwa miesiące później skończył 45 lat). Od 12 listopada 1999 r. arcybiskup ad personam. Był członkiem Rady Stałej, przez wiele lat  przewodniczył Komisji Episkopatu ds. Ekumenizmu (obecnie: Rada ds. Ekumenizmu). W Watykanie był m.in. członkiem Sekretariatu ds. Niewierzących i Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Nadal prowadził działalność naukową.

Papież przyjął także rezygnację złożoną przez bp. Jana Bagińskiego, który był biskupem pomocniczym w Opolu od 1985 r. Nowego ordynariusza wspomagać będą pozostali dwaj biskupi pomocniczy: Jan Kopiec i Paweł Stobrawa. 

Andrzej Konrad Czaja urodził się 12 grudnia 1963 w Oleśnie na Górnym Śląsku. W 1982 r. wstąpił do Seminarium Śląska Opolskiego w Nysie. Święcenia kapłańskie z rąk bp. Jana Bagińskiego przyjął 11 czerwca 1988 r. w Kluczborku. Przez rok pracował  jako wikary w parafii św. Józefa w Zabrzu, a potem rozpoczął studia specjalistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Wiosną 1994 r. obronił doktorat z teologii dogmatycznej („Jedna Osoba w wielu osobach. Pneumatologiczna eklezjologia Heriberta Mühlena”) i rozpoczął pracę na KUL jako asystent w I Katedrze Teologii Dogmatycznej, później także na Uniwersytecie Opolskim na Wydziale Teologicznym.

Rozprawę habilitacyjną przygotowywał m.in. w Ekumenicznym Instytucie Johanna Adama Möhlera w Padeborn, gdzie przebywał na dwuletnim stypendium (1996-1998). Recenzentami pracy zatytułowanej „Credo in Spiritum Vivificantem. Pneumatologiczna interpretacja Kościoła jako komunii w posoborowej teologii niemieckiej” byli m.in. abp Alfons Nossol i obecny sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik. Kolokwium habilitacyjne odbyło się na KUL w listopadzie 2003 r.

Rok później został kierownikiem Katedry Pneumatologii i Eklezjologii na Wydziale Teologii KUL, a także kierownikiem Katedry Zasad Ekumenizmu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego w Opolu. Pełnił także funkcję kuratora Katedry Teologii Rodziny KUL. Od  2005 ma tytuł profesora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 1999-2003 organizował Tygodnie Eklezjologiczne na KUL.

Ks. Czaja jest członkiem Rady Naukowej Laboratorium „Więzi”. Wraz z Elżbietą Adamiak i Józefem Majewskim opracował podręcznik akademicki teologii dogmatycznej, który ukazał się w serii „Z muszelką” w Bibliotece „Więzi”. Jest autorem szeregu prac teologicznych. Opracował też szereg haseł do „Leksykonu Duchowości Katolickiej” i „Leksykonu Teologii Fundamentalnej”.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Niedziela
dzień
0°C Niedziela
wieczór
-1°C Poniedziałek
noc
-2°C Poniedziałek
rano
wiecej »

Reklama