Skazany Amerykanin wyleciał z Birmy

Amerykanin, który w maju przedostał się nielegalnie do rezydencji birmańskiej opozycjonistki Aung San Suu Kyi, za co został skazany przez tamtejszy sąd na siedem lat więzienia i robót przymusowych, w niedzielę na pokładzie samolotu opuścił Rangun - podały birmańskie źródła.

Uwolnienie Johna Yettaw z birmańskiego więzienia zostało uzgodnione w sobotę w czasie wizyty w Birmie amerykańskiego senatora Jima Webba, wraz z którym Amerykanin odleciał z Rangunu do Bangkoku, stolicy Tajlandii.

Rano w niedzielę Yettaw został przekazany przedstawicielom ambasady USA w Rangunie.

We wtorek Yettaw i Suu Kyi usłyszeli wyroki za złamanie warunków odbywania aresztu domowego opozycjonistki, który został przedłużony o kolejnych 18 miesięcy. Amerykanin, któremu postawiono także zarzuty naruszenia przepisów imigracyjnych oraz wtargnięcia na obszar niedozwolony, został skazany na więzienie i roboty przymusowe.

W czasie rozpoczętej w piątek wizyty w Birmie - pierwszej złożonej przez członka Kongresu od ponad 10 lat - Webb spotkał się z szefem rządzącej tym krajem junty, generałem Thanem Shwe, a także z Suu Kyi. W lipcu birmańskie władze nie dopuściły do spotkania przywódczyni opozycji z sekretarzem generalnym ONZ Ban Ki Munem.

Obserwatorzy sugerowali, że władze Birmy wykorzystały incydent z Amerykaninem jako pretekst, pozwalający na przedłużenie aresztu opozycjonistki lub osadzenie jej w więzieniu, aby odsunąć ją od sceny politycznej przed przyszłorocznymi wyborami powszechnymi.

Partia Suu Kyi wygrała w 1990 roku wybory w Birmie. Rządzący krajem wojskowi zignorowali jednak wynik głosowania. 14 z ostatnich 20 lat opozycjonistka spędziła w więzieniu lub areszcie domowym. W 1991 roku została laureatką Pokojowej Nagrody Nobla.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  5°C Poniedziałek
  dzień
  6°C Poniedziałek
  wieczór
  5°C Wtorek
  noc
  7°C Wtorek
  rano
  wiecej »