Akt Zawierzenia Matce Bożej z okazji 1050. rocznicy chrztu Polski podpisali w poniedziałek biskupi zebrani na Jasnej Górze na Radzie Biskupów Diecezjalnych. Tematy spotkania hierarchów to m.in. Światowe Dni Młodzieży i wizyta w Polsce papieża Franciszka.
"Nie ma takiej możliwości, żeby sto procent ludzi odpowiadało pozytywnie na tego rodzaju akty, ale zawsze jest to jakaś zachęta dla tych, którzy są dobrej woli" - powiedział arcybiskup podczas poniedziałkowej konferencji w jasnogórskim sanktuarium. Dlatego jego zdaniem akt może przyczynić się do podniesienia poziomu życia religijnego i moralnego Polaków.
Dokument podpisany w poniedziałek przez wszystkich biskupów zebranych podczas obrad Rady Biskupów Diecezjalnych jest nawiązaniem do "Milenijnego Aktu oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła, za wolność Kościoła Chrystusowego", przyjętego w 1000-lecie chrztu Polski m.in. przez kardynała Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Karola Wojtyłę.
Nowy akt podpisali w poniedziałek m.in. przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak oraz kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz.
Podczas konferencji prasowej abp Gądecki wskazał również, że choć akt jest kontynuacją zarówno dokumentu sprzed pół wieku, jak i ślubów króla Jana Kazimierza, złożonych w 1656 r. we Lwowie, i choć podejmowane w nich kwestie są podobne, nowy dokument należy odczytywać w kontekście współczesnego świata.
"Zmieniały się nie tyle zakresy, obejmowane przez poprzednie akty - bo i obrona życia, i małżeństwo, i życie społeczne, i wady narodowe, i cnoty - to wszystko zasadniczo nie ulega zmianie. Natomiast kontekst się zmienia; zmienia się nasz kontekst zewnętrzny, polityczny, społeczny" - powiedział arcybiskup.
W jego ocenie również w następnych pokoleniach można i należy spodziewać się tego typu dokumentu, który będzie odpowiadał współczesnym potrzebom.
Ślubowanie i odczytanie nowego aktu odbędzie się w częstochowskim sanktuarium podczas wtorkowych uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - jednego z najważniejszych wydarzeń Na Jasnej Górze w ciągu roku. Udział w uroczystościach wezmą m.in. przedstawiciele episkopatu.
"My, biskupi polscy () oddajemy dzisiaj w Twoją wieczystą, macierzyńską niewolę miłości wszystkie dzieci Boże ochrzczonego Narodu i wszystko, co Polskę stanowi, za wolność Kościoła w naszej Ojczyźnie i w świecie, ku rozszerzeniu się Królestwa Chrystusowego na ziemi" - czytamy w akcie.
Wierni przysięgną przed obrazem Matki Bożej, będą rozwijać się duchowo, dbać o parafie i wspólnoty kościelne, głosić Ewangelię w codziennym życiu, codziennych obowiązkach czy poprzez zaangażowanie w kulturę i sztukę, oraz że będą troszczyć się o środowisko.
Ze względu na trwające obchody 1050. rocznicy chrztu Polski i w przededniu głównych uroczystości święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski jasnogórscy paulini postanowili pokazać i wystawić na dwa dni milenijny akt oddania z 1966 r.
Wraz z Aktem do wtorku można też oglądać breve papieża Pawła VI - pismo wydane 50 lat temu z okazji uroczystości milenijnych na Jasnej Grze. Obydwa dokumenty znajdują się na co dzień w specjalnej tubie w Ołtarzu Matki Bożej Jasnogórskiej.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.