Brytyjski urząd statystyczny ONS oraz urząd podatkowy HMRC opublikowały w czwartek szczegółowe dane o skali imigracji i jej wpływie na Wielką Brytanię. Okazuje się, że migranci z Europy są odpowiedzialni za 2,6 mld funtów zysku dla brytyjskiego budżetu.
W roku podatkowym 2013/2014 przyjezdni z państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego wpłacili ponad 3,1 mld funtów, pobierając z budżetu zaledwie 0,5 mld i w efekcie pozostawiając w kasie państwa 2,6 miliarda funtów netto.
Dane opublikowano dwa tygodnie wcześniej, niż planowano, w związku z szeregiem interpelacji deputowanych w sprawie "ukrytego miliona" - pojawiających się ze strony zwolenników wyjścia z Unii Europejskiej sugestii, że dane na temat rozmiaru imigracji do Wielkiej Brytanii były ze względów politycznych konsekwentnie zaniżane.
Jako argument za takim scenariuszem politycy i aktywiści popierający Brexit wskazywali na różnice pomiędzy nadanymi numerami identyfikacji podatkowej NINO (ok. 700 tys. w ubiegłym roku) a wskaźnikiem długoterminowej imigracji międzynarodowej (ok. 320 tys. osób rocznie).
Opublikowane dane wskazują jednak, że spośród 2,4 mln numerów NINO nadanych w ciągu ostatnich czterech lat obywatelom Unii Europejskiej zaledwie milion jest "aktywny", co oznacza, że jego posiadacze płacą podatki lub korzystają w jakikolwiek sposób ze świadczeń socjalnych.
Urzędy podkreśliły, że różnica wynika przede wszystkim ze znaczącej krótkoterminowej migracji, w ramach której ok. 40 proc. osób przebywa na terenie Wielkiej Brytanii miesiąc lub krócej, wykonując dorywcze prace, często w najsłabiej płatnych sektorach.
Kwestia imigracji i jej wpływu na gospodarkę jest jednym z kluczowych tematów w debacie publicznej przed zaplanowanym na 23 czerwca referendum ws. członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.