W stolicy Jordanii otwarto 12 maja "Ogród Miłosierdzia", ofiarowany przez Papieża w celu pomocy rodzinom uchodźców z Iraku.
„Ogród Miłosierdzia” jest jednym z licznych projektów prowadzonego przez jordańską Caritas Ośrodka Matki Bożej Pokoju, utworzonego tam przez jerozolimski patriarchat przed 14 laty, a niosącego pomoc potrzebującym niezależnie od przynależności religijnej czy etnicznej. Irakijczycy, którzy schronili się w Jordanii, znajdą w nim pracę m. in. przy produkcji konfitur i oliwy.
Zainaugurowany przedwczoraj projekt zapowiedziano już w grudniu ub. r. podczas otwarcia „Restauracji Miłosierdzia” – jadłodajni dla uchodźców, również jednej z inicjatyw wspomnianego ośrodka.
Franciszek sfinansował projekt po części dzięki ofiarom zebranym od zwiedzających watykański pawilon na EXPO 2015 w Mediolanie. Fundusze przekazał za pośrednictwem Papieskiej Rady „Cor Unum”, stąd na inauguracji w Ammanie był podsekretarz watykańskiej dykasterii charytatywnej ks. Segundo Tejado Muñoz, oczywiście obok miejscowego ordynariusza, którym jest łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal.
Jordańska Caritas i nuncjatura apostolska w Ammanie mają nadzieję, że podobne farmy dające zatrudnienie licznym irackim uchodźcom powstaną już wkrótce na peryferiach tego miasta. Ich plany są już w toku.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.