Osoby niepełnosprawne ruchowo, także te poruszające się na wózkach inwalidzkich, oraz podopieczni domów opieki społecznej i ludzie starsi pielgrzymowali w sobotę na Jasną Górę. 14. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych zgromadziła ok. tysiąc osób.
Choć pielgrzymi pieszo przybywają na Jasną Górę z oddalonego od Częstochowy o ok. 20 km Olsztyna, w pielgrzymce biorą udział niepełnosprawni z różnych części Polski, a także np. z Kazachstanu, Białorusi, Litwy. Doroczną pielgrzymkę organizuje Międzynarodowy Ruch Dobroczynny "Betel". Niepełnosprawnym towarzyszą rodziny i wolontariusze.
W tym roku 54 osoby przejechały trasę pielgrzymki na wózkach inwalidzkich. Kapelan ruchu "Betel", ks. Mariusz Sztaba, podkreśla, że siedmiogodzinna trasa to dla wielu niepełnosprawnych pielgrzymów duży wysiłek.
"Można powiedzieć, że każda godzina dla osób niepełnosprawnych to jakby dzień. Pielgrzymka krótka, a zarazem długa, łatwa i trudna - tak jak życie osób niepełnosprawnych - do końca dla nas niezrozumiałe, tajemnicze, zaskakujące, a zarazem ciągle uczące nas czegoś nowego" - powiedział ks. Sztaba, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.
Założony 19 lat temu "Betel" to międzynarodowy katolicki ruch dobroczynny. Poprzez związane z nim organizacje, wspólnoty i grupy zajmuje się osobami niepełnosprawnymi ruchowo i z upośledzeniem umysłowym, ludźmi chorymi, starszym, dziećmi i młodzieżą z terenów wiejskich i najuboższych, a także pomocą dla ludzi z krajów biednych.
W sobotę na Jasną Górę dotarły także dwie kilkutysięczne pielgrzymki - z Opola i Gliwic. W pierwszej wędrowało 2,9 tys. osób, w drugiej niespełna 1,9 tys. W sumie - jak wyliczyli ojcowie paulini z jasnogórskiego sanktuarium - z okazji przypadającego 26 sierpnia święta Matki Bożej Częstochowskiej przybędzie tam ponad 80 pieszych pielgrzymek.
Jasnogórski odpust zalicza się do uroczystości gromadzących co roku u podnóża sanktuarium największą liczbę pielgrzymów. Większość grup, które przybędą na Jasną Górę pieszo, to niewielkie pielgrzymki parafialne z kilkudziesięciu miejscowości Archidiecezji Częstochowskiej. Oprócz nich do sanktuarium dotrą też duże, kilkutysięczne pielgrzymki, które są już w drodze: z Tarnowa i Łodzi.
Główne uroczystości święta Matki Bożej Jasnogórskiej odbędą się 26 sierpnia. Mszy będzie przewodniczył metropolita krakowski, kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosi metropolita gnieźnieński, abp Henryk Muszyński. Dzień wcześniej na Jasnej Górze spotka się Episkopat Polski.
Podczas uroczystości nastąpi też odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego. To modlitwa, napisana ponad 50 lat temu przez ówczesnego prymasa Polski, kard. Stefana Wyszyńskiego, w której wierni powierzają Polskę w opiekę Matki Bożej.
Od poniedziałku na Jasnej Górze trwa nowenna przed uroczystościami. Przez dziewięć dni co wieczór odprawiana jest specjalna msza, duchowo przygotowująca wiernych do obchodów.
W tegorocznym sezonie pielgrzymkowym, od 30 maja do 15 sierpnia, na Jasną Górę przybyło w sumie 145 pielgrzymek pieszych, w których wędrowało ponad 101 tys. osób. Blisko 85 tys. z nich przybyło w sierpniu, przed przypadającą w połowie tego miesiąca uroczystością Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.