Islamski strój w szkołach

Rządzące Strefą Gazy radykalne palestyńskie ugrupowanie Hamas wprowadziło obowiązek noszenia w szkołach przez uczennice chust zakrywających włosy i luźnych długich szat (dżilbabów) - pisze w poniedziałek AFP.

W ubiegłym tygodniu dyrekcje szkół ogłaszały na afiszach, że jedynym dopuszczalnym ubiorem ma być ciemnoniebieski dżilbab, biała chustka i czarne albo białe buty.

Nowy strój zastąpił obowiązujący do tej pory szkolny mundurek: niebieską bluzkę koszulową i długą spódnicę w tym samym kolorze. Chustka na głowie, noszona do tej pory przez większość licealistek w konserwatywnej Strefie Gazy, stała się obowiązkowa.

Jednocześnie dyrekcja do spraw szkolnictwa w hamasowskim rządzie zdecydowała całkowicie sfeminizować personel w publicznych szkołach dla dziewcząt. "Nasze społeczeństwo jest muzułmańskie i islam wymaga od nas segregacji płci po osiągnięciu wieku siedmiu lat. Tym się kierujemy, gdy zastępujemy nauczycieli nauczycielkami" - wyjaśnił Mahmud Abu Hassira z ministerstwa edukacji w Strefie Gazy.

Rzecznik rządu Hamasu Taher al-Nunu wyjaśnił, że zmiana szkolnego mundurku ma "złagodzić ciężar finansowy ponoszony przez rodziców z powodu izraelskiej blokady".

Nowe zarządzenia wzbudziły kontrowersje wśród uczennic i rodziców.

"Można zaakceptować wszystko poza dżilbabem, który kradnie nam dzieciństwo i sprawia, że wyglądamy jak staruszki" - powiedziała w złości Nur Ilwan, jedna z nielicznych licealistek, która nie zakrywa nawet włosów.

Z kolei 17-letnia Samar, należąca do bardzo nielicznej mniejszości chrześcijańskiej, oświadczyła, że o ile jest gotowa dostosować się do decyzji o stroju islamskim, to nie zgadza się na zniknięcie ze szkół nauczycieli-mężczyzn.

"Ta decyzja jest niesprawiedliwa, ponieważ u nas nauczyciele-mężczyźni są znacznie bardziej kompetentni niż kobiety" - podkreśliła.

Także wśród rodziców decyzja o nowym szkolnym stroju nie wzbudziła takich kontrowersji jak usunięcie ze szkół mężczyzn. "To zbrodnia na naszych córkach i szkolnictwie. To rodzaj rasowej dyskryminacji" - uważa jeden z ojców, który już podjął decyzję o przeniesieniu swoich dwóch córek do szkoły prywatnej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
5°C Środa
rano
12°C Środa
dzień
13°C Środa
wieczór
10°C Czwartek
noc
wiecej »