W szkole podstawowej w Kłodnem odbyło się sympozjum naukowe o znaczeniu maryjnego tytułu "Królowa Korony Polskiej".
Szkoła odzyskała swoją patronkę 25 lat temu. – Na świętowanie jubileuszu przywrócenia patronki naszej szkoły jeszcze przyjedzie czas, ale już teraz postanowiliśmy je uprzedzić naukową refleksją teologów organizując pierwsze sympozjum naukowe w szkole poświęcone naszej patronce – mówi dyrektor Roman Ciesielczyk.
Szkoła w Kłodnem jako jedyna w Polsce nosi imię Królowej Korony Polskiej. – To dla nas wielki zaszczyt i radość, że to imię nadane naszej szkole jeszcze przed wojną powróciło – mówi Elżbieta Janczyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Kłodnem.
Z referatami podczas sympozjum wystąpili ks. prof. Stanisław Ziemiański SJ, ks. dr Marcin Baran SJ, dr Katarzyna Jarkiewicz z Akademii Ignatianum w Krakowie, ks. dr hab. Janusz Królikowski prof. UPJPII oraz o. Tomasz Tlałka OSPPE z Jasnej Góry.
Podczas przerw można było obejrzeć wystawę obrazów maryjnych wykonanych przez uczniów szkoły, a na zakończenie wydarzenia posłuchać zespołu „Posklejani Duchem”.
Pierwsze wzmianki o nauczaniu w Kłodnem sięgają 1902 roku. Ta data zachowała się w kronice szkolnej, którą prowadzą nieprzerwanie dyrektorzy szkoły w Kłodnem do dnia dzisiejszego.
Początkowo nauka odbywała się w prywatnych domach. Pierwszy drewniany budynek szkoły powstał w 1925 roku, a od roku szkolnego 1927/28 na arkuszach ocen pojawia się pełna nazwa szkoły tj. Szkoła Podstawowa w Kłodnem im. Królowej Korony Polskiej.
Ta patronka na arkuszach ocen widnieje do II wojny światowej. Podczas hitlerowskiej okupacji arkusze ocen są dwujęzyczne, pisane po polsku i niemiecku, ale bez miejsca na patrona szkoły – Królowa Korony Polskiej na tych arkuszach nie figuruje.
Po zakończeniu II wojny światowej tytuł Królowej Korony Polskiej na arkuszach ocen był zapisany przez dwa lata - w roku szkolnym 1945/46 i 1946/47.
Kolejne lata komunizmu w Polsce zabroniły używania takiego patrona szkoły. Dopiero 3 maja 1991 roku staraniem ówczesnego dyrektora szkoły Edwarda Smydy uroczyście przywrócono szkole imię Królowej Korony Polskiej.Tak więc sympozjum wpisuje się w tegoroczne jubileuszowe obchody 25-lecia przywrócenia imienia szkoły w Kłodnem.
Drugą inspiracją do organizacji sympozjum było powszechnie mało znane wydarzenie związane z objawieniami jakie miały miejsce we Włoszech 14 sierpnia 1608 roku. Włoskiemu jezuicie Juliuszowi Mancinellemu objawiła się Matka Boża, która poleciła mu, aby nazywał ją Królową Polski.
W objawieniu tym sędziwy jezuita widział też klęczącego u stóp Maryi współbrata z nowicjatu św. Stanisława Kostkę, który jest patronem Polski, polskich dzieci i młodzieży. Było to prawie 48 lat przed ślubami lwowskimi króla Jana Kazimierza, któremu tekst ślubów napisał św. Andrzej Bobola – również jezuita.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.