W szkole podstawowej w Kłodnem odbyło się sympozjum naukowe o znaczeniu maryjnego tytułu "Królowa Korony Polskiej".
Szkoła odzyskała swoją patronkę 25 lat temu. – Na świętowanie jubileuszu przywrócenia patronki naszej szkoły jeszcze przyjedzie czas, ale już teraz postanowiliśmy je uprzedzić naukową refleksją teologów organizując pierwsze sympozjum naukowe w szkole poświęcone naszej patronce – mówi dyrektor Roman Ciesielczyk.
Szkoła w Kłodnem jako jedyna w Polsce nosi imię Królowej Korony Polskiej. – To dla nas wielki zaszczyt i radość, że to imię nadane naszej szkole jeszcze przed wojną powróciło – mówi Elżbieta Janczyk z Koła Gospodyń Wiejskich w Kłodnem.
Z referatami podczas sympozjum wystąpili ks. prof. Stanisław Ziemiański SJ, ks. dr Marcin Baran SJ, dr Katarzyna Jarkiewicz z Akademii Ignatianum w Krakowie, ks. dr hab. Janusz Królikowski prof. UPJPII oraz o. Tomasz Tlałka OSPPE z Jasnej Góry.
Podczas przerw można było obejrzeć wystawę obrazów maryjnych wykonanych przez uczniów szkoły, a na zakończenie wydarzenia posłuchać zespołu „Posklejani Duchem”.
Pierwsze wzmianki o nauczaniu w Kłodnem sięgają 1902 roku. Ta data zachowała się w kronice szkolnej, którą prowadzą nieprzerwanie dyrektorzy szkoły w Kłodnem do dnia dzisiejszego.
Początkowo nauka odbywała się w prywatnych domach. Pierwszy drewniany budynek szkoły powstał w 1925 roku, a od roku szkolnego 1927/28 na arkuszach ocen pojawia się pełna nazwa szkoły tj. Szkoła Podstawowa w Kłodnem im. Królowej Korony Polskiej.
Ta patronka na arkuszach ocen widnieje do II wojny światowej. Podczas hitlerowskiej okupacji arkusze ocen są dwujęzyczne, pisane po polsku i niemiecku, ale bez miejsca na patrona szkoły – Królowa Korony Polskiej na tych arkuszach nie figuruje.
Po zakończeniu II wojny światowej tytuł Królowej Korony Polskiej na arkuszach ocen był zapisany przez dwa lata - w roku szkolnym 1945/46 i 1946/47.
Kolejne lata komunizmu w Polsce zabroniły używania takiego patrona szkoły. Dopiero 3 maja 1991 roku staraniem ówczesnego dyrektora szkoły Edwarda Smydy uroczyście przywrócono szkole imię Królowej Korony Polskiej.Tak więc sympozjum wpisuje się w tegoroczne jubileuszowe obchody 25-lecia przywrócenia imienia szkoły w Kłodnem.
Drugą inspiracją do organizacji sympozjum było powszechnie mało znane wydarzenie związane z objawieniami jakie miały miejsce we Włoszech 14 sierpnia 1608 roku. Włoskiemu jezuicie Juliuszowi Mancinellemu objawiła się Matka Boża, która poleciła mu, aby nazywał ją Królową Polski.
W objawieniu tym sędziwy jezuita widział też klęczącego u stóp Maryi współbrata z nowicjatu św. Stanisława Kostkę, który jest patronem Polski, polskich dzieci i młodzieży. Było to prawie 48 lat przed ślubami lwowskimi króla Jana Kazimierza, któremu tekst ślubów napisał św. Andrzej Bobola – również jezuita.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.