„Postęp ludzkości nie polega jedynie na gromadzeniu dóbr i bezmyślnej konsumpcji bogactw naturalnych ziemi – czytamy w przesłaniu prawosławnego patriarchy Konstantynopola na obchodzony 1 września Dzień Ochrony Stworzenia.
– Rozwiązaniem obecnego kryzysu jest powrót do miłości, która może odmienić wzajemne relacje i natchnie odwagą i współczuciem do otaczającego środowiska naturalnego”. Dzień Ochrony Stworzenia został zainicjowany dokładnie 20 lat temu właśnie dzięki staraniom Patriarchatu Ekumenicznego.
Bartłomiej I zauważa, że obecny kryzys finansowy jest dobrą okazją do zmierzenia się z problemami ludzkości w nowy sposób, ponieważ dotychczasowe rozwiązania kompletnie zawiodły. „Postawiliśmy rynek w centrum naszych zainteresowań, przedsięwzięć, a zarazem także naszego życia. Zapomnieliśmy jednocześnie, że obecnymi decyzjami naznaczamy przyszłe pokolenia, ograniczając możliwość ich wyborów – stwierdza patriarcha. – Nasza ludzka ekonomia, która zrobiła z nas konsumentów, upada na naszych oczach. Boska ekonomia, która uczyniła nas na obraz i podobieństwo kochającego Stwórcy, zaprasza nas do miłości i troski o stworzenie”. Sposób, w jaki przeżywamy samych siebie, w roli niezaspokojonych konsumentów lub kochanych przez Boga stworzeń, odzwierciedla sposób, w jaki traktujemy stworzenie, podsumowuje Bartłomiej I.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.