Zmianę algorytmu, w oparciu o który dzielone są środki Narodowego Funduszu Zdrowia na poszczególne województwa, zakłada poselski projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, który dziś zaakceptowała sejmowa komisja zdrowia.
Obowiązujący obecnie algorytm uzależnia wysokość środków trafiających do oddziałów wojewódzkich NFZ od dochodów gospodarstw domowych, które znajdują się na ich terenie. Sytuacja taka powoduje, że do biedniejszych regionów trafia mniej pieniędzy na leczenie. Według nowych przepisów, od stycznia 2010 r. środki docierające do regionalnych oddziałów NFZ mają być dostosowane do ilości i kosztów wykonywanych świadczeń medycznych.
W ocenie posłów PiS: Bolesława Piechy i Andrzeja Sośnierza, takie rozwiązania doprowadzą do tego, że w ciągu najbliższych lat system ubezpieczeń zdrowotnych zostanie zdezorganizowany. Jak mówili posłowie podczas posiedzenia komisji, nowy sposób podziału środków NFZ będzie promował biedniejsze województwa, ale także wprowadzi "zastój finansowy" w bogatszych regionach, w których rozlokowane są m.in. największe kliniki i ośrodki szkoleniowe.
"Ta zmiana nie ma nic wspólnego z systemem ubezpieczeniowym. (...) Nie widzę powodu, żebym chorując na grypę na Podkarpaciu otrzymywał mniej środków na leczenie niż chorując na grypę na Śląsku" - odpowiadał na argumenty posłów PiS wiceminister zdrowia Jakub Szulc.
"Chleb nie kosztuje tyle samo we wszystkich regionach" - ripostował Piecha.
"Żaden oddział nie dostanie mniej środków niż na 30 czerwca 2009 r. A więc realnie więcej niż w planach, jakimi dysponowały oddziały NFZ" - podkreślała Beata Małecka-Libera (PO).
Jak napisano w uzasadnieniu noweli, ma ona na celu usunięcie dysproporcji w wysokości środków finansowych, którymi dysponują poszczególne oddziały wojewódzkie Funduszu na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych i polega przede wszystkim na usunięciu wskaźnika (algorytmu) wynikającego ze zróżnicowania kosztu jednostkowego świadczenia opieki zdrowotnej.
Autorzy projektu podkreślają, że intencją wprowadzenia algorytmu było dodatkowe zróżnicowanie środków finansowych w poszczególnych województwach ze względu na zróżnicowanie kosztów wytworzenia świadczeń. Ich zdaniem, biorąc pod uwagę ujednolicenie cen stosowanych przez NFZ za poszczególne usługi zdrowotne, w szczególności w zakresie leczenia szpitalnego, dalsze istnienie wskaźnika nie znajduje uzasadnienia, gdyż prowadzi do dysproporcji w możliwościach finansowych poszczególnych oddziałów wojewódzkich Funduszu.
Nowela wprowadza także uelastycznienie przepisów dotyczących możliwości pozyskiwania przez prezesa NFZ dodatkowych środków finansowych, przede wszystkim na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zwiększa także jego kompetencje jeśli chodzi o podział środków z rezerwy migracyjnej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.