Barroso broni rzeczników KE

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Barroso bronił w czwartek pracy swych komisarzy i służb prasowych, odrzucając ataki premiera Włoch Silvio Berlusconiego, który we wtorek zagroził blokowaniem prac UE, domagając się dymisji komisarzy i rzeczników krytykujących Włochy.

"Jestem bardzo dumny z Komisji Europejskiej i rzeczników, którzy każdego dnia są do dyspozycji prasy i mają moje pełne zaufanie i poparcie" - powiedział Barroso na konferencji prasowej.

"Komisja jest instytucją bardzo oryginalną i czasem niektórzy jej nie rozumieją - powiedział Barroso. - Nie tylko ma prawo, ale obowiązek informować obywateli i robi to codziennie za pośrednictwem rzeczników".

Choć nie wymienił ani razu nazwiska włoskiego premiera, jasne było, że odnosi się właśnie do Berlusconiego.

We wtorek włoskiego premiera rozgniewała wypowiedź rzecznika KE odpowiedzialnego za politykę imigracyjną, który poinformował, że KE wysłała list do Włoch, prosząc o wyjaśnienia w sprawie odesłania do Libii w niedzielę statku z 75 nielegalnymi imigrantami. Wśród nich mogli być jednak prawdziwi uchodźcy, chronieni międzynarodowymi konwencjami. Rzecznik dodał, że jeśli Włochy łamią unijne prawo, to mogą być tego konsekwencje.

Zdaniem Berlusconiego tylko przewodniczący KE i jego rzecznik mogą publicznie wypowiadać się w imieniu KE. "Będę prosić o to, aby komisarze i ich rzecznicy, którzy będą kontynuować te zwyczaje ostatnich lat, zostali definitywnie zdymisjonowani" - zapowiedział Berlusconi. Zagroził, że w przeciwnym wypadku zablokuje funkcjonowanie UE. "Nie będziemy więcej głosować, blokując faktycznie funkcjonowanie Rady Europejskiej, jeżeli się nie postanowi, że żaden komisarz europejski i żaden rzecznik nie może publicznie zabierać głosu w żadnej sprawie" - oświadczył włoski premier.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
1°C Sobota
rano
2°C Sobota
dzień
3°C Sobota
wieczór
1°C Niedziela
noc
wiecej »