Rozmodlone kobiety zapełniające kościelne ławki i znacznie mniej pobożni mężczyźni - o tym stereotypie trzeba zapomnieć. To kobiety zaniżają statystyki religijności - wynika z najnowszego sondażu CBOS. Pisze o nim na łamach Gazety Wyborczej Katarzyna Wiśniewska.
Jak czytamy, regularny udział w mszy lub nabożeństwie deklaruje o 26 pkt proc. mniej kobiet z dużych miast niż w 1992 roku. Znacząco urosła grupa pań, które do kościoła chodzą nieregularnie, kilka lub kilkanaście razy w roku. Mężczyźni ciągle rzadziej niż kobiety deklarują regularny udział w mszy.
- Kobiety upodabniają się do mężczyzn, jeśli chodzi o styl życia, także np. używanie alkoholu. Teraz widać to również w stosunku do Kościoła, ale głównie w miastach. W grupie kobiet starszych i mieszkających na wsi nie znajduje to odzwierciedlenia - mówi Gazecie Rafał Boguszewski, socjolog z CBOS, który opracował raport "Dwie dekady przemian religijności w Polsce". Jego zdaniem, strata papieża Polaka nie pozostała bez wpływu na religijność jego rodaków. Jak czytamy, niezależnie od płci rzadziej do kościoła chodzą też ludzie młodzi (między 18. a 24. rokiem życia). Zwiększyła się za to liczba tych, którzy uważają się za wierzących, ale do kościoła chodzą nieregularnie.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.