Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział w czwartek dziennikarzom, że czeka na ogłoszenie przez stronę amerykańską decyzji ws. przyszłości tarczy antyrakietowej. Poinformował, że w najbliższym czasie będzie rozmawiał z sekretarz stanu USA Hillary Clinton.
Sikorski zwrócił się do dziennikarzy z apelem o wstrzymanie się od komentarzy w sprawie tarczy, bo jak powiedział - decyzja amerykańska "może być inna niż większość z państwa się spodziewa".
"Umówiliśmy się ze stroną amerykańską, że co do meritum sprawy będziemy ją komentować po ogłoszeniu decyzji przez prezydenta Stanów Zjednoczonych i sekretarza obrony. Sugerowałbym państwu wstrzymanie osądu, bo ta decyzja będzie być może inna, niż wielu z państwa się spodziewa" - powiedział Sikorski dziennikarzom.
Szef MSZ poinformował, że "w najbliższych godzinach" oczekiwana jest decyzja prezydenta Stanów Zjednoczonych o przyszłości systemu obrony antyrakietowej.
"Jest to sprawa, w której jesteśmy w trakcie intensywnego polsko amerykańskiego dialogu. Elementami tego dialogu była m.in. wizyta bardzo wysokich rangą przedstawicieli Departamentu Stanu, Pentagonu i Narodowej Rady Bezpieczeństwa. Była propozycja rozmów na najwyższym szczeblu, uznaliśmy, że te dzisiejsze poranne rozmowy są przygotowaniem do tych rozmów" - powiedział Sikorski.
Jak dodał, będzie w najbliższym czasie, "być może w najbliższych minutach" rozmawiał z sekretarz stanu Hillary Clinton.
Czeski premier Jan Fischer oświadczył w czwartek na konferencji prasowej w Pradze, że prezydent Barack Obama poinformował go telefonicznie, iż Stany Zjednoczone zrezygnowały z umieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Czechach i Polsce
Sikorski odniósł się do tej wypowiedzi mówiąc: "Strona czeska już podzieliła się decyzją co do przyszłości radarów (...) co unaocznia wszystkim, że jest to decyzja amerykańska powzięta na podstawie amerykańskich przesłanek i niezależna od tego, że Republika Czeska trochę wcześniej niż my podpisała umowę (ws. tarczy - PAP)"
W czwartek rano w MSZ odbyło się spotkanie z amerykańską delegacją w sprawie tarczy antyrakietowej. Jak mówią źródła PAP zbliżone do MSZ, podczas tego spotkania przedstawiona została alternatywna propozycja wobec tarczy.
Minister obrony USA Robert Gates zapowiedział na czwartek na godzinę 10.30 czasu waszyngtońskiego (16.30 czasu polskiego) swą konferencję prasową, w której weźmie również udział zastępca przewodniczącego kolegium szefów sztabów, generał piechoty morskiej James Cartwright.
... ocenił węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto.
Wcześniej delegacja protestujących przekazała swoje postulaty wobec KE.
Każdy z nich otrzymał wynagrodzenie 210 razy większe niż przeciętnie zarabiający pracownik.
Z powodu trwających w nich konfliktów zbrojnych, terroryzmu i przestępczości.