Arcybiskup Wojciech Polak przypomina hasło ŚDM "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". Spotkanie z Łagiewnikami, s. Faustyną i Janem Pawłem II może rozbudzić w młodych wyobraźnię miłosierdzia - dodaje.
"Światowe Dni Młodzieży są zawsze spojrzeniem w przyszłość. Pamiętamy słowa św. Jana Pawła II, który mówił, że +młodzież jest naszą nadzieją+, tzn. że od młodych zależy przyszłość i że do młodych należy przyszłość. Sądzę, że również papież Franciszek, patrząc w ten sposób na młodych ludzi, będzie kreślił te dwie przyszłości, które płyną z głębokiej nadziei chrześcijańskiej. Nadzieja ta szczególnie związana jest z wezwaniem do miłosierdzia" - powiedział PAP prymas Polski, metropolita gnieźnieński abp Wojciech Polak.
Przypomina hasło ŚDM w Krakowie "Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią". "Stąd też na pewno papież będzie przypominał o tym, że miłosierdzie Boga, którego apostołką jest św. siostra Faustyna i św. Jan Paweł II, jest wezwaniem do tego, by kształtować w sobie wyobraźnię miłosierdzia, a papież Franciszek mówi nawet o fantazji miłosierdzia, tzn. by żyć nim na co dzień, dostrzegać oblicze Chrystusa w drugim człowieku, zwłaszcza cierpiącym, potrzebującym pomocy, który żyje obok nas i nad którym musimy się pochylić" - mówił.
Jak powiedział, w Krakowie w czasie ŚDM, młodzi ludzie będą mieli możliwość, by na nowo dotknąć i osobiście spotkać się z miejscami, z których wyrasta wezwanie do czynienia miłosierdzia. "Spotkanie z Łagiewnikami, ze św. siostrą Faustyną i św. Janem Pawłem II może jeszcze bardziej rozbudzić w sercu młodych wyobraźnię miłosierdzia, o którą tak bardzo zabiegał Jan Paweł II. Kraków to także św. Brat Albert - człowiek, który czynił miłosierdzie na ulicach tego miasta" - podał przykłady.
Hasłem Światowych Dni Młodzieży w Krakowie jest jedno z ośmiu błogosławieństw, które wygłosił Jezus podczas kazania na górze. Hasło wybrał papież Franciszek i ogłosił podczas poprzednich ŚDM - w 2013 r. w Rio de Janeiro.
"Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią" to fragment Ewangelii św. Mateusza (Mt 5,7).
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.