Nazwanie aborcji morderstwem nie jest mową nienawiści

Nazwanie aborcji morderstwem nie jest mową nienawiści, jest natomiast jednoznaczną oceną jej istoty z punktu widzenia wiary katolickiej – uważa Magdalena Bajer, przewodnicząca Rady Etyki Mediów.

Skomentowała ona dla KAI dzisiejszy wyrok sądu w Katowicach, który skazał redaktora naczelnego „Gościa Niedzielnego” ks. Marka Gancarczyka na 30 tys. zł za szerzenie „mowy nienawiści” wobec Alicji Tysiąc – matki, która kilka lat temu próbowała dokonać aborcji, ale lekarze uznali, że nie ma do tego wskazań zdrowotnych.

Magdalena Bajer zwróciła uwagę, że jej zdaniem, nazywanie aborcji morderstwem na łamach katolickiego pisma jest dopuszczalne, ponieważ pismo takie nie może posługiwać się eufemizmami w opisywaniu aborcji. Przewodnicząca REM nie widzi w tym przejawów mowy nienawiści, a jednoznaczną ocenę aborcji z perspektywy wiary katolickiej.

Zdaniem M. Bajer, wyrok jest dziwny biorąc pod uwagę stosunek Kościoła katolickiego do aborcji i fakt, że komentarz napisany został przez księdza katolickiego, którego ocena zabiegu przerwania ciąży nie mogła być inna. - Bardzo często jest tak, że mówiąc o tych sprawach, to właśnie katolicy czują się skrępowani i zmuszeni są do używania rozmaitych eufemizmów - dodała przewodnicząca REM. Przyznała, że słowo „morderstwo” jest szczególnie mocne i może być odczuwane jako bolesne, jednak osoba decydująca się na aborcję musi się liczyć z tym, że jego czyn zostanie tak określony.

- Nie chcę oceniać pani Tysiąc, ale jej wypowiedź dla mediów, że gdyby miała 5 tys. złotych, jej córki by nie było, napawa mnie smutkiem - powiedziała Magdalena Bajer. - Napawa mnie trwogą fakt, że kobieta tak myśli i tak mówi. Według mnie to jest wręcz cyniczne i świadczy o braku zwykłej ludzkiej wrażliwości, także moralnej, i o braku wyobraźni. Taka wypowiedź jest zatrważająca i bardzo smutna.

Przewodnicząca REM stwierdziła też, iż "można współczuć tej kobiecie" a także jej dziecku, "które może doznać trwałego urazu w efekcie tej sytuacji".

«« | « | 1 | » | »»
 • Współczująca
  24.09.2009 09:36
  Szanowny Watpiący,
  to raczej mordowanie dzieci i przedkładanie swojego zdrowia (które, na marginesie, nie z powodu ciąży było osłabione) nad życie drugiego człowieka - jest obrzydliwe i skrajnie egoistyczne. A poza tym szczerze współczuję córce tej Pani i zastanawiam się, co to dziecko poczuje kiedyś, gdy już jako świadoma i dojrzała osoba przeczyta słowa swojej matki o tym,że ta była gotowa zamordować córkę, tylko 5 tysięcy jej zabrakło...
  To gotowa droga do załamania, depresji lub innych zaburzeń i szpitala psychiatrycznego... Współczuję szczerze!
 • GRaf
  24.09.2009 09:52
  Matka publicznie mówi o tym, że żałuje że nie ZAMORDOWAŁA swojego dziecka a sąd nie odbiera Jej praw rodzicielskich.
  Czy ktoś to rozumie ?
  Jak dasz klapsa, to jesteś na celowniku sądów a jak chcesz ZAMORDOWAĆ własne dziecko to jeszcze Ci za to dopłacą...
 • Limak X. Robczuk
  24.09.2009 14:42
  Teraz pani Alicja będzie miała 30000zł.. Szkoda mi jej sześciu kolejnych dzieci.

  Trzeba walczyć!
 • Andrzej
  26.09.2009 18:13
  Jest prawdopodobne ze Pani siedzina Ewa Solecka i zespol wydajacy wyrok na "Goscia Niedzielnego" mieli w swoim zyciu doswiadczenie bezposrednie lub posrednie z zabiciem dziecka poczetego. Gdyby dotarla do nich wiadomosc,ze istnieje zawsze mozliwosc nawrocenia przestaliby byc niewolnikami swoich przezyc. I szkodzic. Pisze to z wlasnego doswiadczenia.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  20°C Wtorek
  dzień
  21°C Wtorek
  wieczór
  17°C Środa
  noc
  15°C Środa
  rano
  wiecej »