Uroczystości w Warszawie

Złożeniem wieńców, apelem poległych i salwą honorową uczczono w niedzielę pod stołecznym pomnikiem Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej 70. rocznicę powstania tej organizacji.

"Powstanie Polskiego Państwa Podziemnego było zbawienną ideą mądrych Polaków, którzy już po miesiącu wojny zrozumieli, że Polsce grozi zagłada, bo już zaczął być realizowany program wyniszczania polskiej inteligencji, czyli serca polskiego narodu" - powiedział podczas uroczystości prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Czesław Cywiński.

W jego ocenie, jednym z kluczowych działań organów Polskiego Państwa Podziemnego było kształcenie młodych Polaków, "żeby wiedzieli, że naród polski nie może zginąć". "Uważamy, że Polskie Państwo Podziemne spełniło swoje zadanie przez to, że w poczuciu polskości i patriotyzmu zostały wychowane ogromne rzesze ludzi" - zaakcentował Cywiński.

W liście skierowanym do uczestników uroczystości prezydent Lech Kaczyński napisał, że to dzięki dalekowzroczności twórców prawa II Rzeczpospolitej klęska w wojnie obronnej 1939 roku nie oznaczała zerwania ciągłości władzy. "Podziemie w realiach okupacji starało się wypełniać zadania, jakie w warunkach czasu pokoju spoczywają na państwie. Wszystko po to, aby mimo szalejącego terroru i ogromnych strat naród wyszedł z wojny ocalając swoją tożsamość, by po raz kolejny w historii na nowo budować własne państwo" - podkreślił prezydent.

Zaznaczył także, iż w jego ocenie, chociaż Polskie Państwo Podziemne było tajne, naród w pełni się z nim identyfikował i był zjednoczony we wspólnym oporze przeciw okupantom i pragnieniu odzyskania niepodległości. "Polskie Państwo Podziemne to piękne dziedzictwo, do którego wszyscy Polacy mają dziś pełne prawo" - napisał Lech Kaczyński.

Biorąca udział w uroczystości prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przypomniała, że idea Polskiego Państwa Podziemnego wyrosła z patriotycznej postawy pokolenia, które walczyło o niepodległość Polski w 1918 roku oraz nowego pokolenia, wychowanego już w wolnej Polsce.

"Istnienie struktur Polskiego Państwa Podziemnego było bardzo ważne, ponieważ dzięki nim Polacy nie czuli się osamotnieni i bez nadziei. Przygotowało to grunt na powstanie największej podziemnej armii świata - Armii Krajowej. Składam dziś hołd tym wszystkim, którzy to państwo stworzyli i pracowali dla niego, a ich przykład i patriotyzm był dla nas drogowskazem ku wolnej Polsce" - mówiła Gronkiewicz-Waltz.

Podczas uroczystości odbył się także apel poległych, a pamięć twórców Polskiego Państwa Podziemnego uczczono salwą honorową oraz złożeniem wieńców przez przedstawicieli władz państwowych i samorządowych oraz organizacji kombatanckich i społecznych.

Niedzielne uroczystości obchodów 70. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego rozpoczęła w południe msza św. koncelebrowana przez prymasa Józefa Glempa oraz złożenie wieńców pod pomnikiem gen. Stefana Roweckiego "Grota".

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
-1°C Wtorek
rano
2°C Wtorek
dzień
3°C Wtorek
wieczór
1°C Środa
noc
wiecej »