Czego boi się papież? Jaki jest cel mojego życia? Jak być miłosiernym względem tych, którzy mordują chrześcijan? - to niektóre z pytań, jakie młodzież chciałaby zadać Franciszkowi. Pytania do papieża znajdą się w specjalnej księdze, którą młodzi jesienią chcą podarować Franciszkowi. Marzą o prywatnej audiencji, na której ją wręczą.
Nad tym, jakie zagadnienia młodzi chcieliby poruszyć, gdyby mogli bezpośrednio porozmawiać z papieżem zastanawiali się członkowie międzynarodowego ruchu Komunia i Wyzwolenie (wł. Comunione e Liberazione). W czasie Światowych Dni Młodzieży zorganizowali więc wystawę w krakowskim Pałacu Sztuki, w czasie której poruszano takie tematy jak nauka, praca, wolontariat, czas wolny, przyjaźń, miłość, wiara, duchowość, powołanie. Na końcu wystawy czekało na zwiedzających pomieszczenie, w którym mogli zadać pytania papieżowi - można je było przesłać drogą elektroniczną do organizatorów projektu lub zapisać na kartce i wrzucić do drewnianej "skrzynki pytań".
Czynną przez 10 dni ekspozycję obejrzeli pielgrzymi z całego świata. Młodzi zadawali pytania przede wszystkim w językach: włoskim, hiszpańskim, portugalskim, angielskim, niemieckim, francuskim, polskim, ukraińskim i rosyjskim.
Małgorzatę Życzkowską na wystawę przyprowadziła kuzynka. "Na początku nie miałam pojęcia, o co mogę zapytać papieża. Ale po wystawie już wiedziałam" - opowiada nastolatka. Jak wyznaje, jej pytanie dotyczyło strachu i szczęścia. "Zapytałam, czy papież ma tak, jak ja - czy się boi, że wtedy, kiedy jest szczęśliwy, to szczęście minie" - wyznaje dziewczyna.
Jej krewnego Antoniego Życzkowskiego nurtują pytania na temat miłosierdzia względem tych, którzy mordują chrześcijan. "Papież Franciszek jest trochę inny niż jego poprzednicy. Jest nowoczesny i w niektórych środowiskach wzbudza kontrowersje" - mówi chłopak.
Vinoo Gabriel Luthmar z Trynidadu i Tobago opowiada, że wystawa skłoniła go do przemyśleń nad swoim życiem. Po ekspozycji chciał zapytać papieża o cel swojego życia, o to, czego Bóg od niego oczekuje oraz skąd ma wiedzieć, że Bóg w danym momencie czegoś od niego chce.
Aktualnie Wydawnictwo M przygotuje publikację, w której znajdą się wszystkie zadane papieżowi pytania. "Chcemy przekazać księgę Franciszkowi w październiku, listopadzie. Marzymy, by umówić się na prywatną audiencję i bezpośrednio wręczyć papieżowi księgę" - mówi kuratorka wystawy Anna Orkisz.
Jak dodaje, księgę przekażą Franciszkowi członkowie ruchu Komunia i Wyzwolenie - z Polski i Włoch. Szczegóły nie są jeszcze znane.
Ekspozycję "Zadaj pytanie Papieżowi" można było oglądać w Pałacu Sztuki od 20 do 29 lipca. Wystawa była dostępna w językach: polskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, niemieckim, rosyjskim i włoskim. Jej scenariusz powstał na podstawie książki "Zmysł religijny", autorstwa włoskiego księdza Luigiego Giussaniego - założyciela ruchu Komunia i Wyzwolenie.
Wydarzenie objął honorowym patronatem kard. Stanisław Dziwisz.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.