Na Jasnej Górze odbyła się ogólnopolska konferencja dyrektorów szkół katolickich. Uczestniczyli w niej reprezentanci niemal wszystkich placówek oświatowych, a także przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Ze względu na liczne zmiany, które zaszły w polskiej oświacie, spotkanie było również okazją do dyskusji i wymiany doświadczeń.
Największą niewiadomą dla szkół katolickich stanowi projekt wygaszania gimnazjów, bo to właśnie tych placówek środowiska katolickie prowadzą najwięcej. On też cieszyły się największym zainteresowaniem. Ze względu na niż demograficzny, wiele niepokoju budzi też utrzymanie placówek i zatrudnienie nauczycieli. Jednak, jak podkreśliła s. Maksymiliana Wojnar z zarządu Rady Szkół Katolickich, największym wyzwaniem jest dziś prowadzenie ewangelizacji. „To co jest największą trudnością, to dotarcie do dzieci i młodzieży, do ich rodziców. Widzimy, w jaki sposób Ojciec Święty Franciszek trafia do ludzi. My zatem też musimy iść w takim kierunku. I to jest najtrudniejsze w tej reformie” – mówiła s. Wojnar.
Przewodniczący zarządu Rady Szkół Katolickich ks. Zenon Latawiec apeluje, by wobec piętrzących się trudności nie marnować owoców Światowych Dni Młodzieży. „Ta radość, ten optymizm to jest właśnie to, czego dziś szczególnie potrzeba w wychowaniu, w szkolnictwie, by nie dać się stłamsić przez problemy i trudności, które normalnie w życiu występują” – powiedział ks. Latawiec.
Przedstawiciele szkół katolickich przypominają, że oświata jest największym dobrem wspólnym, dlatego potrzeba wielkiej i mądrej współpracy różnych środowisk w duchu zgody.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.