Homilię podczas Nieszporów maryjnych wygłosił bp Tadeusz Zbigniew Kusy z diecezji Kaga-Bandoro w Republice Środkowej Afryki.
– Nasze pielgrzymowanie jest wyrazem nie tylko naszej pobożności, która ma swoje korzenie w wierze Jezusa Chrystusa, ale jest też wyrażeniem naszego zaufania Tej, którą czcimy w tym roku jako Matkę Miłosierdzia – mówił kaznodzieja.
Nawiązał do swojego pierwszego pobytu na Śląsku. Było to 50 lat temu w roku jubileuszowym 1000-lecia chrztu Polski. I od razu w Piekarach u Matki Miłości i Sprawiedliwości Społecznej.
W kazaniu zaakcentował konieczność powrotu do maryjnego stylu życia.
– Maryja ukazuje nam drogę pielgrzymowania duchowego, które jest podążaniem za Jezusem, Synem Bożym i naszym Panem (...). Daje nam światło swego Syna. (...). Przyjmuje nas jako swoje dzieci – wołał.
– Tak jak [Maryja] trwała z Apostołami w Wieczerniku, tak i teraz Wniebowzięta jest obecna w Kościele (...). Ona przyczynia się za nami. Maryja, nasza Matka prowadzi nas do Syna (...). Chcemy nie tylko żyć pobożnością maryjną, ale chcemy żyć według wzoru życia Maryi. Chcemy przyjąć maryjny styl życia naznaczony wiarą, rozważaniem i wypełnianiem Słowa Bożego, a także pokornym przyjęciem woli Bożej.
Do pątniczek zaapelował, aby nie pozostawały na poziomie recytacji różańca, pięknych śpiewów maryjnych. By nie sprowadzały wiary jedynie do zapalenia świeczki, ale w swym życiu przyjmowały postawę Maryi.
W wygłoszonym słowie pojawiły się też wątki osobiste.
Biskup Kusy sakrę przyjął 2 lata temu. Zebranym mówił, że jego biskupie powołanie jest maryjne. Nominację otrzymał we wspomnienie Nawiedzenia Najświętszej Maryi, a sakrę w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Maryja jest obecna na jego misyjnych i biskupich drogach od lat. – Uczę się stale od Maryi jak przyjmować łaski i dary Boże – dodał.
Odwołując się do biblijnej sceny Nawiedzenia podkreślił piękno spotkania Maryi i Elżbiety. – Tajemnica spotkania dwóch osób niech uczy nas tego, co ma być naszą tajemnicą wobec Jezusa Chrystusa w naszym codziennym życia (...). Niech tajemnica Boga, który stał się człowiekiem, tajemnica obecności Jezusa Chrystusa w naszym życiu za wzorem Maryi przemienia nasze spotkania – apelował.
Na koniec prosił o modlitwę w intencji posługi, którą pełni w Afryce, o wierność życia dla kapłanów oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Był to apel szczególnie ważny, bo w diecezji Kaga–Bandoro sióstr zakonnych po prostu nie ma.
Biskup Tadeusz Zbigniew Kusy jest franciszkaninem. Pochodzi z Cieszyna. W Afryce pracuje od 1978 roku. Najpierw posługiwał w Zairze (dzisiejsza Republika Demokratyczna Kongo). Studiował też w Paryżu. Od 1990 pracuje w Republice Środkowoafrykańskiej. Zaszczepił tam duchowość franciszkańską. W ciągu 10 lat do postulatu przyjęto 15 kandydatów, z czego 5 dołączyło do wspólnoty franciszkańskiej.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Konferencja odbywała się w dniach od 13 do 15 listopada w Watykanie.
Minister obrony zatwierdził pobór do wojska 7 tys. ortodoksyjnych żydów.
Zmiany w przepisach ruchu drogowego skuteczniej zwalczą piratów.
Europoseł zauważył, że znalazł się w sytuacji "dziwacznej". Bo...