Rocznicowe uroczystości w Pekinie

Na pekińskim Placu Tiananmen od 60 salw armatnich i wystąpienia prezydenta Hu Jintao (czyt. Hu Dzin-thao) rozpoczęły się w czwartek rano uroczyste obchody 60. rocznicy proklamowania ChRL. Uroczystość obejmowała niemal trzygodzinną defiladę wojskową oraz cywilny pochód, połączony z występami artystów i żywymi obrazami.

Prezydent Hu, ubrany w szary mundur w stylu Mao, otworzył uroczystości, dokonując inspekcji oddziałów wojska. W swym wystąpieniu mówił o "wielkiej odnowie chińskiego narodu". Podkreślał, że Chiny nadal dążyć będą do ostatecznego "zjednoczenia ojczyzny", na forum międzynarodowym prowadząc "niezależną politykę pokoju".

"Chiny będą współpracować z narodami wszystkich krajów w imię budowy harmonijnego świata, trwałego pokoju i wspólnego dobra" - oświadczył chiński przywódca, apelując jednocześnie do sił zbrojnych ChRL o ochronę niezawisłości narodowej i tym samym przyczynianie się do utrwalenia światowego pokoju.

Hu podkreślił, iż naród chiński jest zdolny do zapewnienia sukcesu gospodarczego własnemu krajowi a także odegrania ważniejszej roli na światowej scenie politycznej. Zaznaczył, iż Chiny nadal będą iść drogą socjalizmu we własnym stylu, drogą reform i otwarcia na świat.

"Rozwój i postęp, jaki dokonał się w Chinach w ciągu ostatnich 60 lat w pełni dowodzi, iż jedynie socjalizm mógł ocalić Chiny i jedynie reformy i otwarcie mogą gwarantować rozwój Chin, socjalizmu i marksizmu" - oświadczył prezydent ChRL. "Dziś socjalistyczne Chiny zwracają się ku modernizacji, w stronę świata i są pewne własnej przyszłości" - zaznaczył Hu.

Uroczystą defiladę wojskową i cywilny pochód poprzedziło 60 salw artyleryjskich, Jak informuje na swej stronie internetowej dziennik "China Daily", tegoroczna defilada różniła się od podobnej sprzed 10 laty - uczestniczyło w niej mniej żołnierzy, pokazano natomiast najnowocześniejszy sprzęt bojowy, w tym na 18 wyrzutniach międzykontynentalne rakiety balistyczne, zdolne do przenoszenia głowic jądrowych. Nad głowami ok. 30 tys. gości, zaproszonych na plac, przeleciały eskadry samolotów i śmigłowców bojowych.

W kolorowym pochodzie, jaki nastąpił po przemarszu oddziałów wojska, uczestniczyło około 180 tysięcy ludzi - dorosłych i dzieci. Na zakończenie uroczystości wysłano w niebo kilkadziesiąt tysięcy kolorowych baloników.

Uroczystości będą kontynuowane na wieczornej gali na Placu Tiananmen, gdzie także można będzie obejrzeć pokaz fajerwerków.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
21°C Poniedziałek
noc
19°C Poniedziałek
rano
28°C Poniedziałek
dzień
30°C Poniedziałek
wieczór
wiecej »