Pierwsze w historii spotkanie grup roboczych ukraińskiego prawosławia związanego z patriarchatem moskiewskim i nie uznawanym przez większość światowego prawosławia niezależnym od Moskwy patriarchatem kijowskim odbyło się 2 października w stolicy Ukrainy. Celem rozmów było nawiązanie stałego dialogu w celu przezwyciężenia istniejących podziałów kościelnych.
Patriarchat kijowski dążył do usamodzielnienia się od Moskwy przy poparciu obecnych władz politycznych Ukrainy. Nie doszło do oficjalnego spotkania obu patriarchów w trakcie sierpniowej wizyty Cyryla I na Ukrainie. 9 i 14 września oba Kościoły utworzyły grupy robocze do prowadzenia wstępnych rozmów pojednawczych.
,,O rozpoczęciu otwartego dialogu zadecyduje Święty Synod ukraińskiego prawosławia i władze patriarchatu kijowskiego. Za pozytywny i budzący nadzieję fakt uważamy utworzenie grup roboczych dla przygotowania otwartego dialogu”– stwierdzono w dokumencie podsumowującym pierwsze spotkanie tych grup.
Obie strony podkreśliły, że przygotowania do dialogu rozpoczęto dzięki dobrej woli uczestników dialogu, bez jakiegokolwiek nacisku z zewnątrz. Podkreślono konieczność zapoznania się z teologicznymi, kanonicznymi i historycznymi aspektami mającymi związek z przyszłym dialogiem. W tym celu planowane jest zorganizowanie konferencji i posiedzeń okrągłego stołu. Oprócz tego potrzebne jest rozpatrzenie możliwości unifikacji ukraińskiej terminologii teologicznej i liturgicznej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.