Afryka jest kontynentem szans, także dla Kościoła – podkreślił kard. Peter Turkson, arcybiskup Cape Coast w Ghanie w swoim wystąpieniu inaugurującym obrady pierwszej sesji II Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Afryki. Kard. Turkson, przewodniczący Stowarzyszenia Konferencji Biskupich Afryki Zachodniej (ACEAO) jest generalnym relatorem synodu i pełni funkcję jego sprawozdawcy.
Zdaniem afrykańskiego hierarchy obraz Afryki jest nadal bardzo zmienny. „Z jednej strony mamy sukcesy ewangelizacji i wzrost Kościołów lokalnych, z drugiej strony widzimy nędzę i zło tego kontynentu. W jednym miejscu widzimy odwagę pionierskiego ducha misjonarzy, w innym brak zaangażowania ludzi Kościoła, wpływ synkretycznych tendencji, wzrost sekt, polityczny wpływ islamu i nietolerancji wobec jego krytyków. W jeszcze innym miejscu obserwujemy rozkwit demokracji i ciągły wzrost społeczno-kulturowej, gospodarczej i politycznej świadomości, w innym despotyczne reżimy, korupcję i alarmujący wzrost ubóstwa” – mówił kard. Turkson.
Hierarcha zauważył, że jeśli dzisiaj mówi się o „kwitnącym Kościele w Afryce“ to zbyt lekko zapomina się o fakcie, że na wielkich obszarach na północ od równika prawie go nie ma lub w ogóle nie istnieje. Jego wyjątkowy wzrost dotyczy przede wszystkim krajów położonych na południe od Sahary.
Kardynał z Ghany wskazał również na ścisły związek między rządami sprawowanymi w danym kraju a gospodarką. „Zły rząd prowadzi złą gospodarkę. To wyjaśnia paradoks ubóstwa kontynentu, którego potencjał należy do najbogatszych na świecie“ – zaznaczył afrykański purpurat, wskazując równocześnie na dające się zauważyć pozytywne tendencje.
„Nawet, gdy kontynent i Kościół nie daje sobie rady ze wszystkimi trudnościami można jednak cieszyć się z szeregu sukcesów i zacząć walczyć z przyczynami konfliktów, katastrof i korupcji. Z 48 afrykańskich państw, jak na razie, jedynie w czterech trwa wojna, z których, co najmniej dwie, spowodowane są zewnętrzną interwencją. Należy też zauważyć, że w Afryce jest mniej wojen niż Azji. Ponadto coraz więcej przestępców wojennych staje przed wymiarem sprawiedliwości, jak choćby Charles Taylor z Liberii. Afryka jest przez media od dawna oskarżana o wszystkie rzeczy, których ludzkość nie może znieść – nadszedł jednak czas, aby zmienić tę tendencję i powiedzieć z sympatią prawdę o Afryce!“ – powiedział afrykański purpurat.
„Chrześcijanie pragną być dla Afryki `solą i światłem`, jako słudzy pojednania, sprawiedliwości i pokoju. Afryka powinna być autentyczną rodziną Boga” – zakończył kard. Turkson.
W zainaugurowanym wczoraj II zgromadzeniu specjalnym Synodu Biskupów dla Afryki, który potrwa do 25 października bierze udział 244 ojców synodalnych, w tym pięciu Polaków. Obrady toczą się pod hasłem „Kościół w Afryce w służbie pojednania, sprawiedliwości i pokoju. «Wy jesteście solą ziemi ... wy jesteście światłem świata»”.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.