Reklama

Kino religijne na festiwalu filmowym

Filmy pełnometrażowe i dokumentalne o tematyce religijnej można zobaczyć na 25 Warszawskim Festiwalu Filmowym, który potrwa w stolicy od 9 do 18 października.

Reklama

Projekcje filmów odbywać się będą w ramach kilku konkursów (m.in. międzynarodowy, dokumentalny, krótkometrażowy) oraz sekcjach pozakonkursowych. Tematyka religijna reprezentowana będzie niemal w każdym pokazie konkursowym. Imprezie towarzyszyć będą ponadto warsztaty montażu filmowego oraz spotkania z twórcami prezentowanych obrazów.

Jednym z najciekawszych obrazów będzie, prezentowany w konkursie międzynarodowym, film "Lourdes" Jessiki Hausner, powstały w koprodukcji austriacko-francusko-niemieckiej. Jest to próba zbadania fenomenu sanktuarium pełnego ludzi pragnących cudu. Wśród nich jest Christine, która tylko udaje pobożność, by zabierano ją na kościelne wycieczki. Jak szczerze przyznaje, nie ma wielu okazji do podróżowania będąc przykutą do wózka inwalidzkiego.

Prezentowany w tej samej kategorii film "Pasja Gabriela" kolumbijskiego reżysera Luisa Alberto Restrepo opowiada o księdzu Gabrielu, mieszkającym w małej, odludnej wiosce. Kapłan ze wszystkich sił stara się uchronić miejscową młodzież przed prześladowaniami ze strony wojska oraz werbowaniem przez partyzantów.

W ramach prezentującego zdolnych debiutantów konkursu "1-2" zobaczyć można film "Oczy szeroko otwarte" izraelskiego reżysera Haima Tabakmana. Opowiada on historię Aarona prowadzącego koszerny sklep mięsny w dzielnicy zamieszkałej przez ultra-ortodoksyjnych Żydów. Wraz z żoną i czterema synami wiedzie spokojne, pobożne życie. Zostaje ono zakłócone pojawieniem się zagubionej duszy - studenta Ezriego, który budzi w Aaronie zakazane uczucia. Reżyser bada moralne granice własnej religii poprzez dokładne, dojrzałe śledztwo.

Amerykanin Peter Rodger w filmie "Mój Boże" stawia pytanie "Czym jest Bóg?". Reżyser w ciągu trzech lat odwiedził 23 kraje i spotkanym tam ludziom zadawał to samo pytanie. W dokumencie pojawiają się prywatne wywiady z wpływowymi postaciami z całego światga, m.in. z Hugh Jackmanem, Ringo Starrem, Sealem czy Bobem Geldofem.

Z kolei "Pragnienie" koreańskiego reżysera Park-Chan-wooka (konkurs "Mistrzowskie dotknięcie") opowiada o Sang-hyunie, kochanym i podziwianym księdzu, który jedzie na ochotnika do Afryki, by poddać się eksperymentom mającym na celu znalezienie szczepionki na nową chorobę zakaźną. Natomiast rosyjski reżyser Paweł Lugin ("Car") przedstawia swoją wersję historii cara Iwana Groźnego. Władca głęboko wierzy, że została mu powierzona święta misja, jest przekonany o swej umiejętności interpretacji boskich znaków i widzi zbliżający się nieuchronnie Sąd Ostateczny. Nakręcony z rozmachem obraz jest alegorią czasów stalinowskich.

W konkursie "Odkrycia" można z kolei zobaczyć film "Granaty i mirra" palestyńskiego twórcy Najwa Najjara. Obraz przedstawia arabskie małżeństwo, Kamar i Zaida - nowo poślubionych chrześcijan. Ich szczęście nie trwa długo, bo Zaid trafia do więzienia. Kamar jest silną i nowoczesną kobietą - aby przetrwać ten trudny okres postanawia wrócić do tańca, który kiedyś był jej pasją. Film jest wielopłaszczyznową historią miłosną, uwiecznioną na tle codzienności palestyńskiego miasta Ramallah.

Warszawski Festiwal Filmowy potrwa od 9 do 18 października. Projekcje odbywać się będą w Kinotece (Pałac Kultury i Nauki), Multikinie Złote Tarasy i kinie Kultura.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama