- Jak się myśli z Franciszkiem o ubóstwie, to najważniejszym pytaniem w życiu nie jest, ile masz w kieszeni, ale czyje to jest - mówił 12 września w Wieliczce bp Grzegorz Ryś.
Opowiadając o charyzmacie św. Franciszka, biskup nawiązywał przede wszystkim do testamentu świętego z Asyżu. Przypomniał, że charyzmat to dar, otrzymany od Boga dla dobra wspólnoty i tę definicję zestawił z pojawiającym się jak refren w Franciszkowym testamencie "Bóg dał mi".
- Pierwszym, co mu Pan Bóg dał, to nawrócenie - mówił bp Ryś, przywołując początek testamentu, w którym św. Franciszek przyznaje, że "kiedy był jeszcze w grzechach, nic nie wydawało mu się bardziej gorzkie od widoku trędowatych. Sam Pan poprowadził mnie między nich i czyniłem miłosierdzie z nimi".
- Wtedy to, co gorzkie, zamieniło się dla niego na słodkie - mówił bp Grzegorz Ryś. - To było odwrócenie porządku i on miał poczucie, że to jest charyzmat, że to jest dane od Boga, bo sam by tego nie wypracował.
Biskup podkreślał także, że w średniowiecznym świecie ów porządek był ważny i trudny do naruszenia - czy to porządek władzy, pieniądza czy wykształcenia. - W tym świecie pojawia się Franciszek, który słyszy, że nawrócenie i znajomość Boga polega na odwróceniu porządku - mówił bp Ryś.
Jednym z elementów tego odwrócenia było radykalne ubóstwo, które przyjął św. Franciszek - było to, jak przekonywał bp Grzegorz Ryś, stanięcie całkowicie obok "porządku pieniądza", nie "posiadanie mniej", ale całkowity brak posiadania.
- Jak się myśli z Franciszkiem o ubóstwie to najważniejszym pytaniem w życiu nie jest, ile masz w kieszeni, ale czyje to jest. Bo wszystkim się wydaje, że to co mają w kieszeni jest ich, a Franciszek był pewien, że to nie jest jego. To znaczy - spotykam kogoś i wiem, że to należy także dla niego. Zwłaszcza, jeśli jest on kimś w potrzebie - tłumaczył biskup.
Spotkanie "Charyzmat św. Franciszka" towarzyszyło wystawie "Pax et Bonum. Zakony Franciszkańskie w Polsce", którą można oglądać w wielickim Zamku Żupnym (ul. Zamkowa 8) do 16 października.
Czytaj także:
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
W kilku jednocześnie przeprowadzonych atakach na północy kraju.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.