Państwo nadużywa służb specjalnych

Nadużywanie aparatu państwowego do inwigilacji obywateli narusza konstytucyjne gwarancje wolności jednostki - alarmuje w przesłanym w niedzielę PAP oświadczeniu Naczelna Rada Adwokacka.

Rada uważa, że stosowanie przez służby specjalne podsłuchów, fałszywych dokumentów, prowokacji i innych metod inwigilacji powinno być rozważne i mieć miejsce tylko w sytuacjach wyjątkowych, a nie być zasadniczym sposobem walki z przestępczością.

Jak poinformował szef biura prasowego Rady Paweł Rochowicz, obradująca przy Naczelnej Radzie Adwokackiej Komisja Praw Człowieka przyjęła uchwałę nawiązującą do niedawnych działań organów państwowych w sprawach zwalczania korupcji.

Adwokaci podkreślili, że palestra potępia prowokowanie inwigilowanych osób do popełniania przestępstw, zwłaszcza jeśli jedynym uzasadnieniem takich tricków operacyjnych jest "wątłe przekonanie o zamiarze popełnienia przestępstwa".

Według NRA "takie działania pod pretekstem walki z przestępczością de facto ją inspirują". Prowadzą one - jak oceniono w przyjętej uchwale - do zatarcia granicy pomiędzy tym, co legalne, a tym, co stanowi bezprawie.

Komisja dostrzega ponadto "niebezpieczne upolitycznienie niektórych centralnych instytucji powołanych do zwalczania przestępczości".

Przewodniczący Komisji Piotr Sendecki - którego stanowisko w tej sprawie przekazał PAP Rochowicz - uważa, iż "to wstyd, że w cywilizowanym państwie prawa, posiadającym bogate tradycje ochrony praw człowieka, po dwudziestu latach od upadku systemu totalitarnego używa się organów tego państwa dla doraźnych celów politycznych". Zdaniem Sendeckiego "odbywa się to w sposób naruszający wolność obywateli i ich prawo do prywatności, gwarantowane Konstytucją i umowami międzynarodowymi".

"Obowiązkiem adwokatury jest strzeżenie wolności obywatelskich i dlatego piętnujemy takie niebezpieczne praktyki" - wyjaśnił Sendecki.

W ostatnim czasie CBA informowało najwyższa władze w Polsce tzw. aferze hazardowej i stoczniowej. Wśród materiałów operacyjnych są m.in. podsłuchy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
20°C Wtorek
rano
28°C Wtorek
dzień
30°C Wtorek
wieczór
27°C Środa
noc
wiecej »