Modlitwa za Jana Pawła II na Podhalu

Msze św. sprawowane w górskich kaplicach, koncerty, spotkania wspomnieniowe – to tylko niektóre punkty programu IX Dnia Papieskiego na Podhalu, który potrwa w tym regionie jeszcze przez cały tydzień. Górale modlili się za Jana Pawła II także na pasie startowym nowotarskiego lotniska – miejscu spotkania z papieżem w 1979 r.

W Nowym Targu uroczystości rozpoczęły nieszporami pod obeliskiem papieża Jana Pawła II na lotnisku. – Startujemy z tego pasa z modlitwą, którą zanosimy pod niebo. Zapewne usłyszy ją Jan Paweł II – mówił ks. Stanisław Strojek, proboszcz największej parafii na Podhalu. Górale zgromadzeni na lotnisku wysłuchali programu artystycznego, przygotowanego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 im. Jana Pawła II w Nowym Targu. Dzieci przypomniały górskie wędrówki kard. Karola Wojtyły po górach, m.in. jak pewnego wieczoru wspólnie z dominikanami z Wiktorówek spacerował po Tatrach, trzymając w ręku pochodnię.

W ramach IX Dnia Papieskiego w Nowym Targu odbyła się jeszcze uroczysta Eucharystia w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Po liturgii licznie zebrani wierni wysłuchali koncertu przygotowanego przez chór „Echo Gorczańskie”.

W ramach IX Dnia Papieskiego górale uczestniczyli w Mszach św. sprawowanych w górskich kapliczkach i krzyżach. Wierni z parafii w Odrowążu Podhalańskim modlili się w intencji rychłej beatyfikacji Jana Pawła II na górze Żeleźnica. Wielu z nich było ubranych w stroje regionalne. Podczas Eucharystii śpiewano i grano po góralsku. Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych turyści i górale docierali dzisiaj także na modlitwę za Jana Pawła II do sanktuarium Matki Boskiej Jaworzyńskiej na Wiktorówkach, gdzie duszpasterzują dominikanie.

Złożeniem symbolicznej wiązanki kwiatów i odśpiewaniem „Barki” pod obeliskiem papieża zakończyły się obchody IX Dnia Papieskiego w Parku Zdrojowym w Rabce-Zdroju. Tam też odbył się koncert artystów z Opery Krakowskiej.

W Zakopanem obchody IX Dnia Papieskiego jak zwykle najwięcej wiernych zgromadziły w Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Na godz. 21.00 zaplanowano tam m.in. uroczysty Apel Jasnogórski z watrą pamięci dla Jana Pawła II. Pod Tatrami, jak i w całym regionie, młodzi górale w ramach IX Dnia Papieskiego prowadzą zbiórkę pieniędzy na Fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Obchody IX Dnia Papieskiego na Podhalu potrwają jeszcze cały tydzień, do 18 października. 15 października o godz. 20.00 przy kościele Najświętszej Rodziny przy Krupówkach - słynnym deptaku odbędzie się koncert „Pieśń o Bogu ukrytym”. Wiersze Karola Wojtyły zaśpiewa Marcin Styczeń z zespołem. Patronat honorowy na koncertem objął kard. Stanisław Dziwisz.

Z kolei 18 października na zakończenie uroczystych obchodów 30 - lecia wizyty Ojca Świętego w Nowym Targu zaprasza parafia „Na Równi Szaflarskiej”. Na terenie tej parafii budowany jest kościół. W przyszłości parafia i świątynia będzie pod wezwaniem Jana Pawła II. Tam o godzinie 11.30 odbędzie się uroczysta Msza św. z udziałem chóru „Gorce”, a od 15.00 do 17.30 program słowno-muzyczny „Wspominamy spotkanie z Ojcem Świętym na nowotarskim lotnisku”. O oprawę muzyczną tego spotkania zadbają: schola „Gloria Dei” z Zaskala, schola parafii „Na Równi Szafarskiej” oraz zespół regionalni „Śwarni”. Wspominać spotkanie z papieżem będą: lokalni poeci, dziennikarze, architekci, m.in. Wanda Szado-Kudasikowa, Barbara Jędrysko, Zofia Sokołowska, Franciszek Szlaga.

Na 18 października na obchody Dnia Papieskiego zaprasza Urząd Gminy w Białym Dunajcu. Odbędzie się tam Festiwal Papieski. Rozpocznie się on od uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »