W sobotę Sztafeta Życia

Co roku w Polsce na nowotwory krwi zachorowuje ok. 10 tys. osób. Każdy chory ma szansę wrócić do zdrowia dzięki przeszczepowi szpiku. Do tego potrzebni są potencjalni dawcy, czyli osoby, które oddadzą krew i zgodzą się zapisać do w specjalnego rejestru. W sobotę będzie można to zrobić w ramach akcji "Sztafeta życia" w warszawskim klubie Gold's Gym w Wilanowie.

"Leczenie chorób nowotworowych krwi często jest kosztowne i długotrwałe. Można je jednak skrócić stosując metodę przeszczepu krwi" - powiedziała we wtorek na konferencji prasowej Monika Sankowska, przewodnicząca Rady Fundacji Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz. Choroby nowotworowe krwi mogą dotknąć każdego. Przy poszukiwaniu dawcy dla chorego bardzo liczy się czas, dlatego dawców powinno być zarejestrowanych jak najwięcej w specjalnych rejestrach - przekonywała.

Fundacja Przeciwko Leukemii prowadzi jeden z pięciu rejestrów potencjalnych dawców szpiku istniejących w Polsce. Zarejestrowanych jest w nim ponad 8 tys. osób, z których dawcami szpiku zostało już ponad 100 osób. Jak mówił dyrektor rejestru dr Leszek Kauc, rejestr ten należy do "najmłodszych" na świecie ze względu na średnią wieku osób zarejestrowanych - są to głównie ludzie młodzi, w wieku 18-25 lat. "Dawcą szpiku dla osoby niespokrewnionej można zostać do 60. roku życia, ale komórki od osób młodszych przyjmują się lepiej" - tłumaczyła Sankowska.

"Średnio co 67. osoba zostaje u nas rzeczywistym dawcą szpiku i ratuje komuś życie" - mówił Kauc. Jak tłumaczył, dla Fundacji pracuje wielu wolontariuszy w szkołach, na uczelniach i to oni rekrutują chętnych. Poza tym, pracownicy Fundacji jeżdżą po Polsce w poszukiwaniu osób o rzadkich antygenach (substancjach mających zdolność wywoływania odpowiedzi immunologicznej).

Obecny na konferencji Tomasz Chruśliński ma za sobą dwa przeszczepy szpiku. "Miałem wszystko: żonę, dobrą pracę, byliśmy dobrze sytuowani. Nagle, w 2003 r., przyszła wiadomość o chorobie: ostrej białaczce szpikowej" - opowiadał. "Z osoby wysportowanej, mającej dużo siły, stałem się kimś nie do końca normalnie funkcjonującym: nagle wiele rzeczy zwykłych stało się nieosiągalnych. Potem było leczenie, i dwa przeszczepy, w tym drugi - od dawcy niespokrewnionego. Dziś jestem w pełni zdrowy, mam trzymiesięcznego synka - to najlepszy dowód, że z tą chorobą można wygrać" - tłumaczył. "Mój syn ma na imię Piotr - tak jak młody chłopak po maturze, który został dawcą. Dziś nazywam go bratem, będzie ojcem chrzestnym mojego dziecka" - dodał Chruśliński.

W ramach akcji będą też zbierane pieniądze na prowadzenie rejestru potencjalnych dawców i na badania. I tak, każdy kto przyjdzie do klubu Gold's Gym w godz. 9-17 i skorzysta w tym czasie np. z bieżni, jazdy na rowerach stacjonarnych, pływalni - wesprze akcję, ponieważ za każdy przebyty aktywnie kilometr sponsor akcji wpłaci na konto Fundacji 5 zł. Pieniądze będą też zbierane do puszek, a w dniu imprezy na portalu Allegro wystartuje aukcja przedmiotów przekazanych przez członków klubu sportowego, przyjaciół Fundacji, sponsorów i osoby publiczne. Aukcja będzie trwać cały tydzień.

W sztafecie wezmą udział aktorzy, sportowcy i publicyści. Jednym z uczestników będzie Maciej Stuhr, który niedawno dowiedział się, że zostanie dawcą szpiku.

Fundacja Przeciwko Leukemii im. Agaty Mróz jest organizacją non-profit, kompleksowo zajmującą się chorymi i ich rodzinami. Prowadzi również działalność edukacyjną - propaguje wiedzę na temat nowotworów krwi i sposobów ich leczenia. Więcej informacji na stronie internetowej: www.leukemia.pl.

Informacje na temat transplantacji można znaleźć na oficjalnej stronie Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego ds. Transplantacji: www.poltransplant.pl i stronie Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej: www.szpik.info.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
25°C Piątek
wieczór
22°C Sobota
noc
19°C Sobota
rano
26°C Sobota
dzień
wiecej »