Luteranie wybierają nowego biskupa

Wybór nowego biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego będzie głównym zadaniem rozpoczynającej się dziś po południu w Warszawie jesiennej sesji XII Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Luteranie wybierają nowego biskupa   Ks. Jerzy Samiec Luteranie wybierają nowego biskupa   Ks. Marek Uglorz Luteranie wybierają nowego biskupa   Ks. Adrian Korczago Biskup ten będzie zwierzchnikiem luteran w Polsce i zastąpi bp. Janusza Jaguckiego, któremu skrócono kadencję.

Jak poinformował KAI Jerzy Sojka rzecznik polskich luteran, obrady rozpoczną się dziś o godz. 16.00 nabożeństwem, na którym kazanie wygłosi ks. radca Piotr Gaś, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Warszawie.

Ogólnopolska konferencja księży i diakonów z akademickim wykształceniem teologicznym pozostających w czynnej służbie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wytypowała w czerwcu trzech kandydatów na urząd biskupa Kościoła: ks. dr Marka Uglorza, ks. prezesa Jerzego Samca oraz ks. dr Adriana Korczago.

Ks. dr Marek Uglorz jest proboszczem parafii ewangelickiej w Brennej. Wykłada na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej (ChAT) w Warszawie, specjalizuje się w biblistyce i teologii systematycznej, jest asystentem w Katedrze Wiedzy Nowotestamentowej i Języka Greckiego ChAT w Warszawie.

Ks. Jerzy Samiec to prezes Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Od 1992 roku jest duszpasterzem gliwickich ewangelików, aktywnym działaczem ewangelizacyjno-misyjnym Kościoła. Pełni szereg funkcji kościelnych, w tym prezesa Stowarzyszenia Księży i Katechetów Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. Od marca br. był również jednym z dwóch duchownych, zasiadających w Komisji Historycznej Kościoła, która zajmuje się badaniem inwigilacji Kościoła luterańskiego w Polsce w latach 1945-1989. Po wyborze na prezesa Synodu ks. Samiec zrezygnował z członkostwa w komisji.

Ks. dr Adrian Korczago był pierwszym w historii proboszczem parafii w Bładnicach, ale po 18 latach pracy zrezygnował z tej funkcji i poświęcił się wyłącznie pracy dydaktyczno-naukowej na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, gdzie prowadzi zajęcia z teologii praktycznej.

Do grona kandydatów mogą dołączyć jeszcze kandydatury osób zgłoszona w trakcie obrad Synodu przez grupę co najmniej 15 członków Synodu.

Biskupem zostanie ten z kandydatów, który uzyska w tajnym głosowaniu bezwzględną większość głosów (50 proc. głosów plus 1 głos), przy obecności co najmniej 2/3 pełnego składu Synodu Kościoła. Jeśli żaden z kandydatów w pierwszej turze nie uzyska wymaganej większości, zostaną przeprowadzone kolejne tury głosowania.

Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego jest duchowym zwierzchnikiem Kościoła. Kieruje on pracami Kościoła jako prezes konsystorza, a także sprawuje duchową opiekę nad wszystkimi duchownymi i katechetami Kościoła. Ordynuje duchownych oraz wyświęca biskupów. Wybierany jest przez Synod na okres 10 lat z możliwością powtórnej elekcji.

Uroczyste wprowadzenie w urząd wybranego przez Synod Kościoła kandydata odbędzie się w Święto Epifanii (Objawienia Pańskiego) 6 stycznia 2010.

Oprócz przeprowadzenia wyborów biskupa Kościoła Synod zajmie się przygotowaniami do Roku Młodzieży, który odbędzie się w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w roku 2010.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
20°C Piątek
rano
27°C Piątek
dzień
28°C Piątek
wieczór
25°C Sobota
noc
wiecej »