Reklama

Pamiętajmy o chrześcijańskich korzeniach Europy

Przed zapominaniem o chrześcijańskich korzeniach Europy przestrzegł Benedykt XVI w przemówieniu do szefa Delegacji Komisji Europejskiej przy Stolicy Apostolskiej Yves’a Gazzo, który złożył listy uwierzytelniające. Wyjaśnił, że wskazując na konstytutywne wartości Unii Europejskiej Kościół nie domaga się dla siebie żadnych przywilejów, chce jedynie przyczynić się do wspólnego dobra.

Reklama

Papież przypomniał, że Europa obchodzi w br. 20. rocznicę upadku muru berlińskiego. Odzyskanie wolności po latach życia pod „brzemieniem bolesnej ideologii” umożliwiło przywrócenie jedności kontynentu.

Ojciec Święty zgodził się z opinią ambasadora, że Unia Europejska jest dziś „strefą pokoju i stabilności” łączącą 27 państw o tych samych podstawowych wartościach. Przypomniał jednocześnie, że UE sama sobie tych wartości nie nadała, lecz to one ją zrodziły. Były niczym siła grawitacji, która z czasem przyciągała kolejne narody do jądra, jakim były kraje założycielskie.

- Wartości te są owocem długiej i krętej historii, w której – czemu nikt nie zaprzeczy – pierwszoplanową rolę odgrywało chrześcijaństwo. Równa godność wszystkich ludzi, wolność aktu wiary jako podstawa wszystkich innych swobód obywatelskich, pokój jako decydujący element dobra wspólnego, intelektualny, społeczny i gospodarczy rozwój człowieka jako powołanie Boże i wynikający stąd sens historii są centralnymi składnikami objawienia chrześcijańskiego, które nadal kształtuje cywilizację europejską – wskazał Benedykt XVI.

Wyjaśnił, że Kościół podkreśla chrześcijańskie korzenie Europy nie po to, by uzyskać dla siebie jakiekolwiek przywileje. Robi to w imię pamięci historycznej i prawdy – „coraz częściej przemilczanej” – że ojcami założycielami UE kierowała przede wszystkim inspiracja chrześcijańska. Kościół pragnie ukazać, że podstawowe wartości pochodzą głównie z dziedzictwa chrześcijańskiego.

Te wspólne wartości – zauważył papież – nie stanowią bezładnego i przypadkowego zbioru, lecz tworzą spójną całość, opartą na precyzyjnej wizji antropologicznej.

– Czy Europa może pominąć pierwotną zasadę organiczną tych wartości, która objawiła człowiekowi jego wielką godność, a jednocześnie fakt, że jego osobiste powołanie służy wszystkim ludziom, z którymi ma tworzyć jedną rodzinę? Czy poddanie się temu zapomnieniu nie oznacza wystawienia się na ryzyko, że wartości te zaczną konkurować lub wchodzić ze sobą w konflikt? Albo nawet, że będą one narażone na instrumentalizację przez jednostki lub grupy nacisku, pragnące forsować osobiste interesy ze szkodą dla ambitnego projektu wspólnego – na który Europejczycy czekają – troszczącego się o dobro wspólne mieszkańców kontynentu i całego świata? Liczni obserwatorzy o bardzo różnej proweniencji dostrzegają już i wskazują to niebezpieczeństwo. Ważne jest, by Europa nie pozwoliła na niszczenie swojego modelu cywilizacyjnego kawałek po kawałku. Jej początkowy zapał nie może być stłumiony przez indywidualizm i utylitaryzm – stwierdził Benedykt XVI.

Zapewnił, że ogromne zasoby intelektualne, duchowe i gospodarcze kontynentu nadal będą przynosić owoce, jeśli będą użyźniane transcendentną wizją osoby ludzkiej, stanowiącą „najcenniejszy skarb europejskiego dziedzictwa”. Ta humanistyczna tradycja uzdalnia Europę do stawiania czoła wyzwaniom jutra i zaspokajania potrzeb jej mieszkańców. Wśród tych wyzwań papież wymienił m.in. poszukiwanie równowagi między skutecznością gospodarczą i wymogami socjalnymi, ochronę środowiska i „przede wszystkim” wspieranie życia ludzkiego od poczęcia do naturalnej śmierci oraz rodziny opartej na małżeństwie między mężczyzną i kobietą.

Ojciec Święty przypomniał swoje słowa z podróży do Czech, gdzie oświadczył, że Europa to coś więcej niż kontynent, jest ona bowiem „duchowym domem”. – Kościół pragnie towarzyszyć tworzeniu Unii Europejskiej. Dlatego pozwala sobie przypominać jej, jakie są założycielskie i konstytutywne wartości europejskiego społeczeństwa, aby mogły być krzewione dla dobra wszystkich – wyjaśnił Benedykt XVI.

Yves Gazzo urodził się 17 grudnia 1946 r. Od 1987 r. reprezentował Unię Europejską m.in. w Jordanii, na Filipinach, w Etiopii i Dżibuti, a od 2003 r. we Francji.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
5°C Środa
rano
7°C Środa
dzień
8°C Środa
wieczór
5°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama