Berło dla Madonny Jasnogórskiej w Wiedniu

Polonia wiedeńska ofiarowała srebrne berło Matce Bożej Jasnogórskiej jako wyraz wdzięczności za Jej opiekę nad narodem. Inicjatywa była wynikiem kultu, którym Polacy otaczają ikonę jasnogórską od kilku lat obecną w kościele polskim w Wiedniu.

Uroczystość poprzedził koncert papieski, który odbył się 17 października wieczorem w Polskiej Misji Katolickiej. Wzięli w nim udział Chór Polonii Wiedeńskiej „Gaudete” pod dyrekcją p. Michała Kucharko oraz soliści: skrzypaczka Joanna Mądroszkiewicz oraz wokalistka Ewa Uryga.

W niedzielę, 18 października, uroczystej Eucharystii przewodniczyli ojcowie paulini z Częstochowy: o. Zachariasz Jabłoński OsPPE oraz o. Kamil Szustak OsPPE. Mszę świetą koncelebrowali kapłani polscy posługujący na co dzień w różnych parafiach Wiednia. Kościół był wypełniony po brzegi przez Polaków uczestniczących zazwyczaj w każdej niedzielnej Eucharystii sprawowanej w świątyni, która jest przeznaczona na potrzeby duszpasterstwa polonijnego w stolicy Austrii. Rektor kościoła - ks. Zygmunt Waz CR, w słowach powitania wyraził nadzieję, że ufundowane przez Polaków berło będzie zobowiązaniem do wiernego realizowania w ich życiu wskazań Chrystusa i pełnego zawierzenia Jego Matce. O. Kamil Szustak OsPPE nawiązał w kazaniu do słów Maryi: „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie” i wskazał, że gest ofiarowania Pani Jasnogórskiej berła jest formą odpowiedzi na te słowa, która winna mieć swój wyraz w codziennym życiu. Po uroczystości ks. Tadeusz Cichoń, przewodniczący Wspólnoty Księży Polskich w Austrii, podziękował Zgromadzeniu Zmartwychwstańców za wieloletnią pracę wśród Polonii austriackiej.

Berło dla Madonny Jasnogórskiej w Wiedniu   ks. Jan Kaczmarek CR Od trzydziestu lat liczba Polaków mieszkających w Wiedniu i okolicach stale wzrasta. Obecnie ocenia się ją na około 50 tysięcy. W coniedzielnych Mszach św. w kościele polskim prowadzonym przez zmartwychwstańców uczestniczy regularnie około 5 tysięcy Polaków. Ponadto Eucharystie w języku polskim są sprawowane w kilkunastu innych świątyniach Wiednia.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
16°C Wtorek
rano
23°C Wtorek
dzień
wiecej »