Dziewiętnastoletnia Włoszka Chiara Luce Badano, pierwsza wyniesiona na ołtarze z Ruchu Focolari, była bohaterką tegorocznej Nocy Świętych w Gnieźnie.
Czuwanie w wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych odbyło się już po raz 12. W gnieźnieńskim kościele garnizonowym spotkali się przedstawiciele wszystkich pokoleń, wśród których najwięcej było ludzi młodych, których rówieśniczka, beatyfikowana 6 lat temu Chiara Luce Badano była główną patronką tegorocznego spotkania.
Nastolatka, której imiona tłumaczy się jako "jasne światło" była związana Ruchem Focolari. To właśnie dzięki tej wspólnocie zaczęła żyć radykalnie Ewangelią, która ją zafascynowała. Jak wspominały obecne na spotkaniu członkinie Ruchu Focolari, nastolatka lubiła zabawę, sport, muzykę i spotkania z przyjaciółmi. Miała swoje okresy buntu, potknięcia i upadki. Wszystko jednak potrafiła przeżywać będąc blisko Boga, co stanowi szczególny rys jej świętości i jest jednocześnie zachętą oraz drogowskazem dla współczesnej młodzieży.
Na tę "zwyczajną wyjątkowość" bł. Chiary zwrócił uwagę także bp Krzysztof Wętkowski, który towarzyszył uczestnikom czuwania. Jak mówił, świętość, ideał, do którego powinniśmy zmierzać i poszukiwanie spojrzenia Chrystusa. Niektórzy odnajdują je bardzo wcześnie w swoim życiu, inni późno, nigdy nie jest jednak za późno. Nikt przecież nie rodzi się święty. Każdy święty ma przecież swoją przeszłość, a każdy grzesznik swoją przyszłość. „Błogosławiona Chiara uczy nas tej wielkiej umiejętności wykorzystania danego nam czasu” – dodał.
Uczestnikom nocy świętych towarzyszyły relikwie świętych i błogosławionych z kościołów Gniezna i okolic. Zostały one przyniesione w procesji przez dzieci, młodzież, postulantów i siostry zakonne. Oprócz relikwii św. Wojciecha, wspólnej modlitwie towarzyszyły m.in. relikwie bł. Radzyma Gaudentego, bł. Bogumiła, bł. Jolanty, św. Franciszka, św. Wawrzyńca, św. Maksymiliana Kolbego i bł. Jerzego Popiełuszki.
Po modlitwie i prezentacji bohaterki spotkania wszyscy ruszyli w pochodzie do katedry gnieźnieńskiej, połączonej z modlitwą Koronką do Bożego Miłosierdzia. W katedrze uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu i modlitwie zawierzenia. Ogłoszono także zwycięzców szkolnych konkursów o bł. Chiarze Badano.
Gnieźnieńską Noc Świętych organizuje każdego roku miejscowa parafia pw. Świętej Trójcy. Po raz pierwszy obchody przygotowano w 2005 r. z inicjatywy ówczesnego wikariusza ks. Jana Kwiatkowskiego.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.