Konferencja pokojowa w Petersburgu

O religii we współczesnym systemie stosunków międzynarodowych w kontekście możliwości stwarzania warunków pokojowych i rozwiązywania konfliktów dyskutowano na międzynarodowej konferencji w Petersburgu. Uczestniczyli w niej przedstawiciele rosyjskiego prawosławia, profesorowie, studenci oraz działacze społeczni.

Uczestnicy konferencji przybyli z Petersburga, Kostromy, Moskwy, Nowogrodu, Warszawy, Londynu i Belgradu. Konferencja odbywała się na wydziale stosunków międzynarodowych uniwersytetu w Petersburgu. Przed rozpoczęciem obrad uczestnicy konferencji modlili się w cerkwi śś. Elżbiety i Zachariasza. Do rewolucji była to kaplica „wdowiego domu”, czyli domu dla wdów po poległych żołnierzach. Obecnie znajduje się w nim uniwersytecki wydział stosunków międzynarodowych.

Oprócz posiedzeń plenarnych obradowano w kilku sekcjach tematycznych obejmujących historyczno-teoretyczne aspekty pokojowej roli religii, przykłady współdziałania organizacji religijnych z państwami w umocnieniu pokoju, dialog międzyreligijny.

Pełniący obowiązki sekretarza Wydziału Kontaktów Zewnętrznych Patriarchatu Moskiewskiego ks. Filip Riabych wskazał, że chrześcijaństwo akcentuje przede wszystkim konieczność zabiegania o pokój i budowania go. W wyjątkowych sytuacjach dopuszcza możliwość użycia siły dla przeciwstawienia się złu w społeczeństwie. „Sumienie człowieka nie może pogodzić się z agresją, złodziejstwem, wykorzystywaniem namiętności i słabości ludzkich” – stwierdził ks. Riabych. Według niego społeczeństwo powinno wzmacniać to, co dobre w człowieku, podczas, gdy zło bazuje na tym, co grzeszne w naturze ludzkiej.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  9 10 11 12 13 14 15
  16 17 18 19 20 21 22
  23 24 25 26 27 28 29
  1 2 3 4 5 6 7
  8°C Sobota
  wieczór
  7°C Niedziela
  noc
  7°C Niedziela
  rano
  7°C Niedziela
  dzień
  wiecej »