Afganistan: UE po stronie nowego rządu

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE obiecali we wtorek w Luksemburgu większe zaangażowanie Unii po stronie nowego rządu w Afganistanie, domagając się jednocześnie od władz w Kabulu podjęcia pilnych reform politycznych, by zapewnić rządy prawa, walkę z korupcją i skuteczną administrację publiczną.

"UE jest gotowa aktywnie zaangażować się po stronie nowego rządu po zgodnej z prawem drugiej turze wyborów (7 listopada - PAP). Ten rząd musi natychmiast przyjąć program, by sprostać czekającym go wyzwaniom. Ten program - swoisty kontrakt między rządem a afgańskim społeczeństwem - powinien opierać się na odnowionym pakcie z międzynarodową społecznością i zawierać jasne priorytety i wymierzalne kryteria" - brzmi deklaracja ministrów, dołączona do nowego, przyjętego planu wzmocnionych działań UE w Afganistanie i Pakistanie.

UE deklaruje w nim gotowość dalszej pomocy w regionie, podkreślając, że konfliktu w Afganistanie nie da się rozwiązać bez zmierzenia się ze skomplikowaną sytuacją w sąsiednim Pakistanie.

Unia podkreśla, że wysiłki rządu i społeczności międzynarodowej powinny iść w Afganistanie dwutorowo - zarówno na poziomie bezpieczeństwa w terenie, jak też na poziomie politycznym i cywilnym, wzmacniając rządy prawa. "UE będzie przede wszystkim pomagać Afganistanowi we wzmacnianiu państwa i jego instytucji, tak, by promować dobre zarządzenie, prawa człowieka i skuteczną administrację publiczną" - brzmi przyjęta deklaracja. Ponadto Rada (ministrów) UE zobowiązała się do wzmocnienia państwa prawa poprzez większe zaangażowanie w tworzenie afgańskich, cywilnych służb policyjnych dzięki unijnej misji EUPOL. Unia deklaruje też wsparcie systemu sprawiedliwości oraz rozwoju gospodarczego, a zwłaszcza rozwoju rolnego i polityki socjalnej.

Jeśli chodzi o Pakistan, UE zwraca uwagę m.in. na konieczność lepszego zarządzania granicami w celu powstrzymania handlu narkotykami i przemytu broni. By wzmocnić "rodzącą się strategiczną więź UE-Pakistan", ministrowie państw UE postanowili we wtorek, że należy zorganizować dwustronny szczyt w pierwszej połowie 2010 roku, a także wzmocnić relacje handlowe, sugerując nawet zawarcie w przyszłości umowy o wolnym handlu.

UE opowiedziała się też za organizacją międzynarodowej konferencji w Kabulu, możliwie "jak najszybciej" po utworzeniu nowego rządu, czyli najpewniej podczas hiszpańskiego przewodnictwa w UE w pierwszej połowie 2010 roku.

Unia już od dłuższego czasu krytycznie ocenia wolny postęp w reformach politycznych i walce z korupcją w Afganistanie. Przygotowany na spotkanie w Luksemburgu raport mówi wręcz o pograszającej się sytuacji w tym kraju. "Jesteśmy skonfrontowani nie tylko z krytyczną sytuacją w dziedzinie bezpieczeństwa. Postęp w reformach politycznych, zarządzaniu i budowaniu instytucji państwa jest zbyt wolny, a w pewnych częściach kraju praktycznie nie istnieje" - głosi raport.

Roczna unijna pomoc dla Afganistanu wynosi obecnie ok. 1 mld euro. UE, jak mówił niedawno minister Radosław Sikorski, chce lepiej wykorzystywać te środki, uzależniając je m.in. od zobowiązania nowego rządu w Afganistanie do walki z korupcją.

"Najwięcej dla Afganistanu mogą zrobić sami Afgańczycy. Wspólnie odniesiemy sukces tylko wówczas, jeśli gubernatorzy i starostowie będą wprowadzać rządy prawa, skuteczne siły policyjne i przekonają samych Afgańczyków, że to, co proponują, jest w ich interesie. My możemy tylko pomagać i wymagać, by nasza pomoc i nasze środki były racjonalnie wykorzystywane" - powiedział Sikorski we wrześniu podczas nieformalnego posiedzenia ministrów spraw zagranicznych UE poświęconego Afganistanowi.

UE z zadowoleniem przyjęła decyzję o organizacji drugiej tury wyborów prezydenckich w Afganistanie w listopadzie, w której były minister spraw zagranicznych Abdullah Abdullah zmierzy się z obecnym prezydentem Hamidem Karzajem. Sierpniowa pierwsza tura wyborów została skrytykowana za liczne przypadki fałszerstw wyborczych.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
16°C Czwartek
rano
16°C Czwartek
dzień
16°C Czwartek
wieczór
16°C Piątek
noc
wiecej »