Katowice: Ekumeniczne "klejnoty" rozdane

Dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach prof. Jan Malicki oraz kompozytor Ryszard Gabryś zostali w sobotę w wyróżnieni "Śląskimi Szmaragdami". Nagrody od kilku lat przyznaje Kościół ewangelicko-augsburski w Katowicach.

Uroczystość odbyła się podczas nabożeństwa ekumenicznego w katowickiej katedrze ewangelickiej Zmartwychwstania Pańskiego w przypadające 31 października Święto Reformacji. Ewangelicy wręczają nagrody wybitnym przedstawicielom Śląska za szczególne osiągnięcia w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji, pojednania między narodami i integracji europejskiej.

Prof. Malicki otrzymał "Śląski Szmaragd" w dowód wdzięczności za dokonania w dziedzinie "popularyzacji literatury staropolskiej, zwłaszcza różnowierczej" oraz za wkład w rozwój największej biblioteki na Śląsku. Malicki jest ekspertem w dziedzinie literatury staropolskiej i autorem wielu publikacji i prac naukowych. Jest przewodniczącym Krajowej Rady Bibliotecznej.

Pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego Ryszard Gabryś jest zaliczany do grona znaczących współczesnych kompozytorów awangardowych, jest także pedagogiem, organizatorem festiwali i publicystą. Jego dorobek liczy prawie 200 kompozycji, inspirowanych m.in. folklorem Śląska Cieszyńskiego i Beskidów. Jest też autorem wielu utworów religijnych. Właśnie przede wszystkim za tę część twórczości kapituła nagrodziła go "Śląskim Szmaragdem".

Nieprzypadkowo właśnie w dniu Święta Reformacji katowicki Kościół ewangelicki wręcza "Śląskie Szmaragdy", chcąc nadać świętu ekumeniczny wymiar. Nazwa nagrody nawiązuje do poetyckiej wypowiedzi sprzed kilku wieków, porównującej Śląsk do szmaragdu, którego wartość jest tym większa, im więcej w tym szlachetnym kamieniu różnorodnych cząstek. W poprzednich latach "Śląskie Szmaragdy" odebrali m.in. arcybiskupi Alfons Nossol i Damian Zimoń oraz Jerzy Buzek, Jerzy Pilch i Adam Małysz.

Święto Reformacji to jedyne oryginalne, czyli niezwiązane z ogólnym chrześcijańskim kalendarzem, święto ewangelickie. Nawiązuje bezpośrednio do wywieszenia w 1517 roku przez Marcina Lutra 95 tez na drzwiach kościoła w Wittenberdze. Wydarzenie to dało początek dyskusji nad odnową Kościoła. Zainicjowało także rozłam w Kościele katolickim.

W Polsce żyje obecnie ok. 80 tys. luteran, z czego ponad 40 tys. na Śląsku Cieszyńskim, gdzie pierwsze trendy reformacyjne dotarły wkrótce po wystąpieniu Marcina Lutra w 1517 roku. Już w 1547 roku książę cieszyński Wacław III Adam po raz pierwszy zezwolił na objęcie przez ewangelickiego kapłana wolnej parafii - w Puńcowie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
15°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
15°C Sobota
noc
12°C Sobota
rano
wiecej »