Sejmowa komisja ds. służb specjalnych jednogłośnie zaopiniowała wniosek premier o powołanie Piotra Krawczyka na szefa Agencji Wywiadu - dowiedziała się PAP w środę.
Przewodniczący komisji Marek Opioła (PiS) powiedział PAP po środowym posiedzeniu, że wniosek o powołanie Krawczyka został przyjęty pozytywnie przez wszystkich posłów komisji.
Krawczyk pełni obowiązki szefa AW od czasu odwołania pod koniec września płk. Grzegorza Małeckiego, który zrezygnował ze stanowiska. Zgodnie z prawem pełniącym obowiązki szefem AW można być przez trzy miesiące.
P.o. szef AW ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim, jest doświadczonym dyplomatą, analitykiem oraz specjalistą ds. bezpieczeństwa.
Brał udział w misjach dyplomatycznych w Afganistanie, był tłumaczem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, doradcą politycznym dowódcy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie oraz charge d'affaires Ambasady RP w Ankarze.
W 2004 r. został ranny podczas ostrzału polskiej bazy w Babilonie, nie skorzystał z możliwości ewakuacji do kraju i pozostał na misji.
Został odznaczony medalami "Za zasługi dla obronności kraju", NATO Non-Article 5 ISAF, Afghanistan Campaign, a także Gwiazdą Afganistanu i Gwiazdą Iraku.
Jest żonaty, ma troje dzieci.
Premier powołuje i odwołuje szefów służb specjalnych po uzyskaniu opinii prezydenta sejmowej komisji ds. służb specjalnych i rządowego kolegium ds. służb specjalnych. Opinia ta nie jest dla szefowej rządu wiążąca.
Obecnie Krawczyk ma jednego zastępcę - ppłk. Dominika Dudę. Został on powołany przez premier po odejściu Małeckiego - 7 października 2016 r.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.