Euro w Polsce najszybciej jak się da

Wiceminister finansów, pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro Ludwik Kotecki powiedział w czwartek, że w połowie przyszłego roku gotowy będzie Narodowy Plan Wprowadzenia Euro. Jego zdaniem, europejską walutę trzeba wprowadzić najszybciej, jak się da.

Podczas konferencji prasowej Kotecki zapowiedział, że ramy strategiczne planu zostaną podane do uzgodnień tzw. Rady Koordynacyjnej jeszcze w listopadzie.

Rząd wydał we wtorek rozporządzenie w sprawie powołania Narodowego Komitetu Koordynacyjnego do Spraw Euro, Rady Koordynacyjnej oraz Międzyinstytucjonalnych Zespołów Roboczych do Spraw Przygotowań do Wprowadzenia Euro przez Rzeczpospolitą Polską.

"Ta struktura (...) ma na celu przede wszystkim przygotować od strony organizacyjnej i technicznej wprowadzenie euro, bez względu na datę" - powiedział Kotecki. Wyjaśnił, że Narodowy Plan Wprowadzenia Euro będzie zawierał dwa harmonogramy. Pierwszy ma przewidywać działania, które muszą być zrealizowane niezależnie od daty przyjęcia euro.

"Drugi będzie miał charakter bardziej warunkowy. Będzie uwarunkowany datą, której w chwili obecnej nie jesteśmy w stanie podać. Ta struktura, a w szczególności Komitet, będzie rekomendował radzie ministrów podjęcie decyzji co do daty" - powiedział. Zastrzegł, że nastąpi to wtedy, kiedy zostaną spełnione warunki ekonomiczne i polityczne.

Kotecki poinformował, że rząd przygotowuje dwuletni plan konsolidacji finansów publicznych; jego kształt i tempo wdrażania będzie pierwszym czynnikiem warunkującym schodzenie z deficytem finansów publicznych do wymaganych 3 proc. PKB (tzw. kryterium fiskalne przystąpienia do strefy euro). Drugim czynnikiem będzie sytuacja makroekonomiczna. "Wydaje się, że w chwili obecnej prognozy dla Polski się poprawiają, są lepsze, coraz bardziej optymistyczne. Te dwa czynniki będą warunkować tempo obniżania deficytu sektora finansów publicznych" - powiedział.

Przypomniał, że Polska - objęta przez Komisję Europejską procedurą nadmiernego deficytu - ma do 2012 roku ograniczyć deficyt sektora do 3 proc. "Należy przyjąć, że jest to możliwe" - powiedział. Nie wykluczył, że Polska wejdzie do mechanizmu ERM2, nie spełniając kryterium fiskalnego wejścia do strefy euro. "Członkostwo w mechanizmie kursowym (ERM2 - PAP) nie wymaga spełnienia kryterium fiskalnego" - wytłumaczył.

Pełnomocnik zarządu NBP ds. wprowadzenia euro wiceprezes NBP Witold Koziński wyraził opinię, że wprowadzenie euro w Polsce jest "całkowicie uzasadnione ze względów nie tylko gospodarczych, ale także politycznych".

Koziński zapowiedział, że około połowy przyszłego roku Polska powinna spełnić kryterium inflacyjne przystąpienia do wspólnej waluty. Według Kozińskiego w połowie przyszłego roku inflacja osiągnie cel RPP na poziomie 2,5 proc. "Do tego czasu kraje UE, które mają deflację, wejdą w inflację powyżej zera i uda się spełnić to kryterium" - powiedział.

Zgodnie z wydanym we wtorek rozporządzeniem Komitet będzie działał przy Radzie Ministrów. W jego skład wejdą: pełnomocnik rządu do spraw wprowadzenia euro przez Rzeczpospolitą Polską; pełnomocnik zarządu Narodowego Banku Polskiego ds. wprowadzenia euro; przewodniczący Komitetu Rady Ministrów oraz członkowie kierownictwa urzędów, których przedstawiciele będą pełnili funkcje przewodniczących i wiceprzewodniczących zespołów roboczych.

Komitet ma opracowywać i przedstawiać rządowi propozycje działań lub wniosków mających na celu przygotowanie Polski do wprowadzenia euro. Będzie także współpracował z pełnomocnikiem rządu przy inicjowaniu i monitorowaniu działań organów administracji rządowej podejmowanych w celu przygotowania naszego kraju do wejścia do strefy euro.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Środa
  rano
  18°C Środa
  dzień
  19°C Środa
  wieczór
  16°C Czwartek
  noc
  wiecej »