Historia Zbrodni Katyńskiej, biogramy jej ofiar oraz informacje o programie "Katyń... ocalić od zapomnienia" znalazły się na uruchomionym we wtorek portalu www.katyn-pamietam.pl.
Portal ruszył oficjalnie podczas uroczystości w warszawskim Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży, które jest siedzibą Stowarzyszenia Parafiada zarządzającego portalem.
"Na portalu oprócz losów Zbrodni Katyńskiej, znalazły się także informacje związane z naszą akcją +Katyń... ocalić od zapomnienia+, w ramach której odbywa się sadzenie Dębów Pamięci, upamiętniających zamordowanych w Katyniu. Na stronie znalazł się formularz dla chętnych, którzy chcą wziąć udział w akcji, można na niej także zobaczyć relację z uroczystości sadzenia Dębów" - opowiadała administratorka portalu Natalia Mazan.
Strona zawiera również informacje m.in. o programie "Patriotyzm z pokolenia na pokolenie" promującym wśród młodzieży wiedzę o "małych ojczyznach", którego tegoroczna odsłona była poświęcona poszukiwaniom i opisywaniu przez uczniów losów ofiar Katynia pochodzących z ich najbliższej okolicy. Można dzięki niej także poznać wyniki konkursu na plakat z okazji zbliżającej się 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz wpisać się do Księgi Gości.
Podczas uroczystości uruchomienia portalu odbyła się również promocja publikacji "Od małej Ojczyzny do wielkiej historii", w której znalazły się najlepsze konspekty lekcji przeprowadzanych przez nauczycieli w ramach programu "Patriotyzm z pokolenia na pokolenie".
Spotkanie poprzedziło poświęcenie przez bp Tadeusza Pikusa ponad 50 Dębów Pamięci oraz zasadzenie pięciu z nich koło Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży dla upamiętnienia ofiar Katynia pochodzących ze stolicy. Pozostałe z poświęconych Dębów będą później przekazywane chętnym do ich zasadzenia z całej Polski, by upamiętnić rodzinne miejscowości innych zamordowanych w Katyniu.
Do Zbrodni Katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego - zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.